Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Pescuit la Verba

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
sorin '76
Junior Member
Junior Member
sorin '76


Mesaje : 98
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 47

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeDum 22 Mai 2011 - 4:00



Am fost ieri la Verba Tanya pe locurile 33 si 34. Initial am crezut ca voi ajunge devreme si voi prinde un loc bun, intre insule, fie de o parte (3-6) fie de alta pe malul opus. Cum am prins un filtru de politie dupa vama ce m-a intarziat cam 20 de minute iar pe de alta parte tovarasul de pescuit a intarziat alte 20 de minute, am ajuns pe balta la 7.05, intarziere suficienta sa nu prind locurile vizate.

Culmea ghinionului a fost ca dupa ce ne-am instalat pe locurile 32-33 si am nadit paralel cu insula, sa vina paza sa ne spuna ca este concurs pe partea aceea de balta si sa ne solicite sa ne mutam cu un loc mai la dreapta si sa nu dam paralel cu insula, fiind zona de concurs, ci numai perpendicular deci in fata 20-30 m si pe o suprafata lata de aproximativ 10 m. Am obtinut totusi permisiunea pazei de a folosi faina pentru momitor pentru a da cu feeder.

Pe luciul apei nu se vedea miscare decat pe margimea baltii unde cred ca pestii erau in bataie.

Totusi, avand atatea obstacole, am avut sentimentul ca urmeaza ceva bun si dupa o nadire consistenta cu malai fiert si putin fermentat, date cu spomberul pe o raza de 4mp si ceva bile date cu cobra, am pregatit monturile jumatate cu plumb ca pentru boiliesuri, jumatate cu momitor asa ca pentru feeder.

Pe cos am folosit faina TTX de pe Baritiu amestecata cu aditiv praf capsuna Van Den Eynde, cu pelete marunt capsuna si la sfarsit am adaugat porumb conserva Unicarm.

Pe carlig am pus de toate, insa aproximativ 90% din capturile de pana la ora 4 au intrat pe malai puturos (ceva cu miros oribil primit de la un amic) iar dupa ora 4, au intrat aproape exclusiv pe boilies. Montura “preferata” de peste a fost acea cu momitor.

Au fost necesare 3 ture consistente de nadire, pentru ca pesti intrau cam dupa 30 minute de la nadire si dispareau din zona cam dupa 2 ore .

Balta nu are nevoie de prezentare asadar voi trece la prezentarea capturilor(selectiva), care la fir principal de 0,18 si bete feeder, m-au pus serios la treaba.

Pescuit la Verba DSCN0927
Pescuit la Verba DSCN0950
Pescuit la Verba DSCN0955
Pescuit la Verba DSCN0973
Pescuit la Verba DSCN0974
Pescuit la Verba DSCN0994
Pescuit la Verba DSCN1028
Pescuit la Verba DSCN1034
Pescuit la Verba DSCN1046
Pescuit la Verba DSCN1055
Pescuit la Verba DSCN1056


Cel mai mare crap prins de echipa a fost de 10,7 kg, cei mai spectaculosi au fost cei doi sturioni, iar capturile din toate pozele facute ieri cu toate cantaririle din care am selectat mai sus cateva , au totalizat aproape 100kg de peste.

Urmatoarea iesire o pregatesc la Hortobagy sau la Demecser in speranta ca vom avea si acolo o partida reusita .
Sus In jos
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeDum 22 Mai 2011 - 7:36

Bravo Sorine, bravo Viorel!
Frumoasă ieșire, frumoase capturi!
Sus In jos
sorin '76
Junior Member
Junior Member
sorin '76


Mesaje : 98
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 47

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeDum 22 Mai 2011 - 7:56

pescaDORU a scris:
Bravo Sorine, bravo Viorel!
Frumoasă ieșire, frumoase capturi!

Multumim pentru aprecieri !
Sus In jos
Adi Buda
Senior Member
Senior Member



Mesaje : 269
Data de inscriere : 08/03/2011

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeDum 22 Mai 2011 - 22:50

Bravo! Felicitari pentru capturi si pentru partida frumoasa.
Sus In jos
Andrei H.
Active Member
Active Member
Andrei H.


Mesaje : 177
Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeLun 23 Mai 2011 - 7:18

Mai da voie pe noapte?
Sus In jos
http://www.prepelitesm.uv.ro
sorin '76
Junior Member
Junior Member
sorin '76


Mesaje : 98
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 47

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeLun 23 Mai 2011 - 8:13

Andrei H. a scris:
Mai da voie pe noapte?

Am intrebat acelasi lucru paza dar mi s-a raspuns ca nu ; desi e pacat pentru ca tocmai seara cand incepi sa prinzi mai bine si bucati mai mari, trebuie sa strangi si sa pleci. In plus este foarte obositor sa conduci in total 4 ore pe zi 2 ore dus si 2 la intoarcere dupa ce ai "tras" intens 10-12 ore.
Am inteles ca te poti caza si a doua zi sa o iei de la capat, in acest caz ocupi locul inaintea celor cu bilet de zi, dar mai intereseaza-te de asta ca nu e informatie verificata.

M-as bucura sa avem mai aproape asa ceva. Very Happy
Sus In jos
Andrei H.
Active Member
Active Member
Andrei H.


Mesaje : 177
Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeLun 23 Mai 2011 - 8:29

Cam nasol pt ca mercurul in termometre va urca din ce in ce mai mult
Sus In jos
http://www.prepelitesm.uv.ro
sorin '76
Junior Member
Junior Member
sorin '76


Mesaje : 98
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 47

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeLun 23 Mai 2011 - 8:32

Andrei H. a scris:
Cam nasol pt ca mercurul in termometre va urca din ce in ce mai mult

De asta-i bine ca mai avem si alte variante . Wink
Sus In jos
adrian
New Member
New Member
adrian


Mesaje : 47
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : satu mare

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeLun 23 Mai 2011 - 13:42

nu stii mai multe date despre concursul de la verba? taxa ? cand va fi urmatoarea editie? .... si eu am fost in urma cu o saptamana si am avut parte de o partida de cinste.....
la mai mare;)
Sus In jos
sorin '76
Junior Member
Junior Member
sorin '76


Mesaje : 98
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 47

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeLun 23 Mai 2011 - 23:42

adrian a scris:
nu stii mai multe date despre concursul de la verba? taxa ? cand va fi urmatoarea editie? .... si eu am fost in urma cu o saptamana si am avut parte de o partida de cinste.....
la mai mare;)

Din cate am inteles era un concurs pe linie profesionala, concursul ziaristilor sau ceva asemanator, impreuna cu sotii, copii etc, si mare distractie la sfarsit la premiere. Doi dintre ei au prins foarte bine. Merci si fire intinse.
Sus In jos
adrian
New Member
New Member
adrian


Mesaje : 47
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : satu mare

Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitimeMar 24 Mai 2011 - 11:36

merci pt raspuns... daca aflii ceva de un concurs la verba anunta-ma!
fir intins...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pescuit la Verba Empty
MesajSubiect: Re: Pescuit la Verba   Pescuit la Verba I_icon_minitime

Sus In jos
 
Pescuit la Verba
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pescuit la crap Verba Tanya
» Verba tanya
» loc de pescuit
» Vand Rod Pod Daiwa Infinity D-Pod
» loc de pescuit

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pozele voastre-
Mergi direct la: