Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Dorolţ

In jos 
+18
david
Daniel S
hasan attila gassan
ReMuS
adypop
marupescaru
Ghita N.
zoli78
grasile
ciprian c
Adi Buda
catalin
radumatica
sorin '76
pescaDORU
Andrei H.
Romeo
Constantin
22 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeLun 6 Iun 2011 - 5:25

=))) imi inveseliti ziua voi doi!
Sus In jos
Daniel S
New Member
New Member
Daniel S


Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeLun 6 Iun 2011 - 22:41

Salutare tuturor,
hai sa terminam cu discutiile care nu-si au rolul pe acest post si sa impartasim parerile, eventual rezultatele, referitoare, in cazul de fata, la lacul Mobydick de la Dorolt...sau Dara(?!); nu stiu de care dintre ele apartine.
Ei bine, am fost ieri si pot sa spun ca a fost o partida reusita, in primul rand datorita capturilor, al timpului si al amabilitatii personalului.
Am prins, intr-un final, 4 amuri (2.5, 2.6, 3.2, 4.2 kg) si 3 crapi (5.8, 6.1, 8.1 kg). De dimineata ne-a zis proprietarul baltii ca, datorita unei conjuncturi, a bagat de curand cativa amuri mai mici (peste 2 kg) si cca 400-500 de somni si, spun asta ca sa nu existe suspiciuni la ceea ce s-a zis initial, adica ca s-au pus doar pesti de minim 5 kg.
Am dat cu de toate, dar cel mai bine am prins la 3 bobe de porumb de conserva si un flotant rosu, montura la care am avut atacuri surprinzator de rapide.
Per total, din pct meu de vedere a fost frumos, am facut cateva poze si filmulete reusite.... etc Very Happy, iar capturile nu se poate spune ca au fost modeste.
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: hai sa terminam cu discutiile care nu-si au rolul pe acest post si sa impartasim parerile   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 5:22

asta da postare! scurt si la obiect.
felicitari pentru capturi!
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 5:24

asteptam si poze sa nu existe dubii!
Sus In jos
Daniel S
New Member
New Member
Daniel S


Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 20:19

Urmeaza sa primesc pozele, care au fost facute de catre un prieten....
Oricum, sunt sigur ca daca am fi insistat putin mai mult pe pescuit si nu pe relaxare Smile puteam sa dau alte cifre si alta cantitate dar, cu urmatoarea zi libera pe care o voi avea, acolo voi fi Very Happy
Sus In jos
Daniel S
New Member
New Member
Daniel S


Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 20:23

deocamdata doar poza din avatar o am, cand le am si pe restul....am s-o schimb.
Sus In jos
hasan attila gassan
Junior Member
Junior Member
hasan attila gassan


Mesaje : 111
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 45
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMar 7 Iun 2011 - 22:30

momitor sau plumb?
Sus In jos
Daniel S
New Member
New Member
Daniel S


Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 9:34

momitor; si inca ceva, nu este nevoie de lansari lungi, cel putin deocamdata, pt ca in partea stanga a baltii (opusa standurilor de pescuit) apa este destul de adanca, am inteles ca, coboara pana la 5,20 metri si acum trebuie sa fie si rece.
Uitasem sa remarc in postarile anterioare violenta trasaturilor, puterea pestilor, etc, etc
Oricum, parerea mea e ca dezamagit nu ai cum sa te intorci de la Mobydick. Singurul inconvenient este ca va fi greu sa pescuiesc pe alta balta (in Romania, in zona noastra) pt ca nu cred ca este alta care sa satisfaca orgoliul de pescar odata ce ai pescuit aici. Si e pacat!
Hai, fir intins tuturor si..capturi maxime!!!
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 9:44

ma vrut sa zic ceva da iar ma iau cu astia de cap Very Happy
Sus In jos
zoli78
New Member
New Member
zoli78


Mesaje : 32
Data de inscriere : 11/04/2011
Varsta : 45
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 10:01

bravo catalin vezi se poate Embarassed
Sus In jos
Daniel S
New Member
New Member
Daniel S


Mesaje : 5
Data de inscriere : 06/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 10:04

asta-i viata, daca trebuie, fa-o Smile)
si totusi, ca sa nu supar pe nimeni, din punctul meu de vedere, nu e de neglijat, cred, nici balta din Oar, unde eu am prins pesti frumosi, Agrisul unde prinzi pana nu mai vrei sa-ti traga Smile) si posibil ca mai sunt si altele. Probabil ca sunt mai multi factori care dau calitatea unui lac de pescuit si tocmai acestia ma fac, repet, din pct meu de vedere, sa pun pe primul loc ´´Mobydick-ul´´.
Ca, Chereusa este fermecatoare ca si naturalete este o alta tema Smile
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 10:05

Very Happy in 04.06.2011 erau in calduri si dadeau flit la pescari!
asta nu e pt conu'matica da sare alalalt pescar Very Happy
Sus In jos
grasile
New Member
New Member
grasile


Mesaje : 21
Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Baia Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 10:21

O balta cu perspective spun eu dar deocamdata nejustificata ca pret.Sa aveti pregatit expandat cu viermisor acolo... deocamdata .
Sus In jos
grasile
New Member
New Member
grasile


Mesaje : 21
Data de inscriere : 01/06/2011
Localizare : Baia Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeMier 8 Iun 2011 - 10:45

Daniel S a scris:
Salutare tuturor,
hai sa terminam cu discutiile care nu-si au rolul pe acest post si sa impartasim parerile, eventual rezultatele, referitoare, in cazul de fata, la lacul Mobydick de la Dorolt...sau Dara(?!); nu stiu de care dintre ele apartine.
Ei bine, am fost ieri si pot sa spun ca a fost o partida reusita, in primul rand datorita capturilor, al timpului si al amabilitatii personalului.
Am prins, intr-un final, 4 amuri (2.5, 2.6, 3.2, 4.2 kg) si 3 crapi (5.8, 6.1, 8.1 kg). De dimineata ne-a zis proprietarul baltii ca, datorita unei conjuncturi, a bagat de curand cativa amuri mai mici (peste 2 kg) si cca 400-500 de somni si, spun asta ca sa nu existe suspiciuni la ceea ce s-a zis initial, adica ca s-au pus doar pesti de minim 5 kg.
Am dat cu de toate, dar cel mai bine am prins la 3 bobe de porumb de conserva si un flotant rosu, montura la care am avut atacuri surprinzator de rapide.
Per total, din pct meu de vedere a fost frumos, am facut cateva poze si filmulete reusite.... etc Very Happy, iar capturile nu se poate spune ca au fost modeste.

Sunt curios cu ce se hranesc somnii aia (400-500).Are caras acolo, sau aduce de la abator carne? Shocked .Sau poate se hranesc cu crapii aia de 15 kg Smile
Sus In jos
david
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 4:34

[img]Dorolţ - Pagina 3 27[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0444[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0443[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0354[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0350[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 26[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 28[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 25[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 24[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 23[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 21[/img]
Sus In jos
david
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 4:57

[img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0426[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0446[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0371[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0403[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0395[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0375[/img][img]Dorolţ - Pagina 3 IMG_0364[/img]
Sus In jos
david
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 5:03

am fost de 2 ori la aceasta balta prima oara in primavara am pescuit cu momitor si pe firu de par am pus porumb si am prins 29 de bucatii intre 5kg si 14kg si am mai fost sambata noaptea am avut 16 trageri din care am scos 10 bucati intre care 4 amuri care aveau intre 5kg si 12kg dar acum na mai vrut porumb numai la alune tigrate Very Happy
Sus In jos
zoli78
New Member
New Member
zoli78


Mesaje : 32
Data de inscriere : 11/04/2011
Varsta : 45
Localizare : satu mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 5:40

ce zici florine Laughing
Sus In jos
Constantin
New Member
New Member
Constantin


Mesaje : 39
Data de inscriere : 26/05/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 8:26

Frumoase capturi, păcat că au o sănătate precară, după modul cum arată. Felicitării încă o dată.
Sus In jos
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 8:43

O partida ok!
Dar ce se întâmplă cu săracii pești?
De ce sunt atât de loviți? (păi în cazul ăsta, trebuie să mergi pe baltă cu Bactostop la bidon de 5 litri și un trafalet)

Crying or Very sad

În rest s-a demonstrat că balta are pește iar peste câțiva ani această locație va fi tot mai interesantă și inclusiv tentantă pentru pescarii de crap!
Am fost și eu (în vizită) zilele trecute pe această baltă.
Lăudabilă investiția!
În rest „de gustibus non disputandum”!
Totuși....îți inspiră „civilizație” ceea ce zic eu, este foarte bine.


Ultima editare efectuata de catre pescaDORU in Joi 9 Iun 2011 - 21:03, editata de 1 ori
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 9:05

@ david
Esti unul dintre pescarii tineri cu initiativa ,din judetul nostru....
Iti doresc ca peste cativa ani,sa ajungi sa ai rezultate in campionatele national,si de ce nu....cu putin noroc si dorinta din partea ta, si in cele internationale !
Felicitari ! cheers
Sus In jos
Doruss
Junior Member
Junior Member
Doruss


Mesaje : 95
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 67
Localizare : Satu Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 9:52

Ranile pestilor sant in mod sigur de la arbustii din apa care sant pe malul de la intrare, in perioada depunerii icrelor s-au lovit in mod sigur de acesti arbusti cu spini pe care din pacate nu i-a scos din apa, dar nu e tarziu,
oricum e o balta frumoasa ca potential, iar cand v-a creste si iarba, vegetatia cu stuf care a fost plantata copaceii care au fost plantati si care vor face umbra in zilele caniculare, in mod sigur va fi apreciata de toti cei care pescuiesc in sistemul c&r
Sus In jos
Andrei H.
Active Member
Active Member
Andrei H.


Mesaje : 177
Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 10:00

stie cineva un regulament al balti,cu barcuta ii voie
Sus In jos
http://www.prepelitesm.uv.ro
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 11:21

nu vreau sa ofensez pe nimeni,dar cu resurse oricine care se straduieste poate ajunge un pescar f bun!
Sus In jos
david
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/06/2011

Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitimeJoi 9 Iun 2011 - 12:24

Sus In jos
Continut sponsorizat





Dorolţ - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Dorolţ   Dorolţ - Pagina 3 I_icon_minitime

Sus In jos
 
Dorolţ
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Locuri de pescuit :: Bălţi şi lacuri-
Mergi direct la: