Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lansete crap

In jos 
+3
Mircea
razvism
Cristy
7 participanți
AutorMesaj
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeMier 11 Ian 2012 - 4:54

Pt lacuri mari, aruncari lungi cu pungi PVA, plantat , si 3.90m, ce lansete se preteaza de 3 lb sau de 3,5 lb?
PS: parerea mea este ca laseta potrivita enumeratiilor de mai sus este lanseta de 3.5 lb
doar ca imi este frica ca nu voi avea placerea drilului (esenta pescuitului)
Intrebarea a 2-a este(pt posesorii de lansete de 3.5 lb) aveti placere in drill cu un ciortan de 2-3 kg s-au numai cu monstrii?

M-ati ajuta ff mult daca miati da niste raspunsuri si eventual ce lansete folositi? desi bugetul meu este ~ 1000 lei/buc .
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Lansete crap Empty
MesajSubiect: .   Lansete crap I_icon_minitimeMier 11 Ian 2012 - 6:40

Nu sunt mare expert dar am auzit foarte multe pareri pro despre lanseata aceasta:

http://danmitranescu.ro/205-441/LANSETE-CRAP-HAKUYO/HAKUYO-MTX-14-3-90-m-3-75-lbs.php
Sus In jos
Mircea
Admin
Admin
Mircea


Mesaje : 91
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 44
Localizare : Satu Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeMier 11 Ian 2012 - 6:51

Cristy a scris:
Pt lacuri mari, aruncari lungi cu pungi PVA, plantat , si 3.90m, ce lansete se preteaza de 3 lb sau de 3,5 lb?
PS: parerea mea este ca laseta potrivita enumeratiilor de mai sus este lanseta de 3.5 lb
doar ca imi este frica ca nu voi avea placerea drilului (esenta pescuitului)
Intrebarea a 2-a este(pt posesorii de lansete de 3.5 lb) aveti placere in drill cu un ciortan de 2-3 kg s-au numai cu monstrii?

M-ati ajuta ff mult daca miati da niste raspunsuri si eventual ce lansete folositi? desi bugetul meu este ~ 1000 lei/buc .

Cristi in primul rand tre sa te decizi ce fel de pescuit practici in general: la distanta sau plantat. Pentru ultima varianta iti recomand bete de 3,6 de pana in 2,75 lb. Pentru prima varianta 3 sau 3,5 lb. Apoi e foarte importanta actiunea batului. Alt aspect ar fi daca folosesti saculeti PVA, in cazul asta ai nevoi de un bat cu putere de aruncare mai mare. E o adevarata poveste, e foarte greu sa gasesti un bat bun la de toate si daca totusi il gasesti, ala te ustura la buzunar.
Sus In jos
Cristian Halmi
New Member
New Member
Cristian Halmi


Mesaje : 23
Data de inscriere : 12/03/2011
Varsta : 43
Localizare : Satu-Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeMier 11 Ian 2012 - 14:28

Pentru aruncarile lungi cu saculeti ar fi o varianta lansetele FOX HORIZON 3,5LB la cca 750lei
Sus In jos
Andrei H.
Active Member
Active Member
Andrei H.


Mesaje : 177
Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeMier 11 Ian 2012 - 14:39

Cristy a scris:
Pt lacuri mari, aruncari lungi cu pungi PVA, plantat , si 3.90m, ce lansete se preteaza de 3 lb sau de 3,5 lb?
PS: parerea mea este ca laseta potrivita enumeratiilor de mai sus este lanseta de 3.5 lb
doar ca imi este frica ca nu voi avea placerea drilului (esenta pescuitului)
Intrebarea a 2-a este(pt posesorii de lansete de 3.5 lb) aveti placere in drill cu un ciortan de 2-3 kg s-au numai cu monstrii?

M-ati ajuta ff mult daca miati da niste raspunsuri si eventual ce lansete folositi? desi bugetul meu este ~ 1000 lei/buc .

Eu folosesc shimano de 3 lb am ales placerea drilului......inrest e alegerea ta pt ca tu stii pe ce lacuri iti incerci norocul si care e stilul tau de pescuit
Sus In jos
http://www.prepelitesm.uv.ro
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeJoi 12 Ian 2012 - 9:54

Deci m-am decis: Vreau sa lansez departe cu saculeti solubili si la plantat as merge la nagykallo dar daca nu exista lanseta corespunzatoare pt aceste 2 cerinte in bugetul meu at va rog sa nu luati in considerat plantatul, mai bn arunc de pe mal pt ca oricum acest fel de pescuit fa vi practicat de mn cel mai mult. Va rog sa-mi dati niste ex de lansete pt optiunile mele.

Si eu am mai citi despre hakuyo ca este un bat pt monstrii asta insemnand ca la crapi de 5-6 kg ii scoti la suprafata ca pe un caras (asa cred)

PS: Mulineta aleasa este Shimano BBRLC
Sus In jos
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeJoi 12 Ian 2012 - 9:59

Baltile pe care eu voi pescui vor fi in cea mai mare mari s-au foarte mari. Precum: -Ohat
-Nagykallo
-Harsany
-Maconka
-si poate pe la noi (Moara Vlasiei, Tancabesti )
Sus In jos
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeVin 13 Ian 2012 - 13:24

Nimeni nu mai cunoaste cv lansete de crap??? Sad Sad
Sus In jos
midnicht2000
New Member
New Member



Mesaje : 3
Data de inscriere : 13/08/2011
Varsta : 36
Localizare : satu mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Pokee Tournament   Lansete crap I_icon_minitimeMar 17 Ian 2012 - 10:12

Cunoaste cineva lanseta Pokee Tournament 3.90 3.5lb?
Ce parere aveti, foloseste cineva?
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeMier 18 Ian 2012 - 8:07

Uita-te pe site-urile astea ca sa-ti faci o parere despre lansete si ce caracteristici trebuie sa cauti la lanseta pe care o doresti.

http://www.century.gb.com/

http://www.freespiritfishing.com/


In rest puterea batului si actiunea lui sunt 2 lucruri diferite, documenteaza-te si iti vei da seama singur ce bat vrei.
Sus In jos
midnicht2000
New Member
New Member



Mesaje : 3
Data de inscriere : 13/08/2011
Varsta : 36
Localizare : satu mare

Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitimeMier 18 Ian 2012 - 8:30

ciprian c a scris:
Uita-te pe site-urile astea ca sa-ti faci o parere despre lansete si ce caracteristici trebuie sa cauti la lanseta pe care o doresti.

http://www.century.gb.com/

http://www.freespiritfishing.com/


In rest puterea batului si actiunea lui sunt 2 lucruri diferite, documenteaza-te si iti vei da seama singur ce bat vrei.


Multumesc! Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lansete crap Empty
MesajSubiect: Re: Lansete crap   Lansete crap I_icon_minitime

Sus In jos
 
Lansete crap
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» VAND LANSETE CRAP
» Lansete crap Mustang l + husa Baracuda C3
» Vand lansete - crap, spining, match.
» Vând lansete crap Shimano Hyperloop
» vand lansete crap SHIMANO SPEED MASTER

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Discuţii Generale :: Discuţii Generale-
Mergi direct la: