Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 fire crap

In jos 
+8
Andrei H.
ReMuS
Cristy
Csabi Kallos
Ciprian Savu
radumatica
arnold_glodean
catalin
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 19 Dec 2012 - 9:46

arnold_glodean a scris:
Cristy,nu iti mai place technium?
un fir fluo bun e stroft,nu am avut probleme cu el anu acesta,intradevar se decoloreaza dupa o perioada.


Ba da imi place...cum sa nu imi placa....dar ar fi bine sa pun pe niste tamburi de rezerva un fir mono fluo.....se pare ca stroftu ii singura alegere?!...asta cu decoloratu ma pune pe ganduri...de aceea as cauta altceva.
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 19 Dec 2012 - 12:02

Cristy a scris:
arnold_glodean a scris:
Cristy,nu iti mai place technium?
un fir fluo bun e stroft,nu am avut probleme cu el anu acesta,intradevar se decoloreaza dupa o perioada.


Ba da imi place...cum sa nu imi placa....dar ar fi bine sa pun pe niste tamburi de rezerva un fir mono fluo.....se pare ca stroftu ii singura alegere?!...asta cu decoloratu ma pune pe ganduri...de aceea as cauta altceva.

Salut Cristi...
Din pacate nu prea ai din ce alege intre firele fluo...
Ai mai multe optiuni cum ar fi Sufix,Daiwa,P-Line CX premium,Carp Expert UV Fluo,etc,etc....depinde in ce conditii il folosesti
Desi sunt multe fire OK ca si diametru,s-ar putea sa-ti produca surprize neplacute datorita factorilor mecanici,de elongatie,de rezistenta la imbinarea cu inaintasul textil...
Eu personal sunt de acord cu Glodean Arnold,de 2 ani folosesc Stroft de 0,25 si crede-ma ca nu ma deranjeaza absolut deloc ca in timp devine putin mat ,oricum cu ajutorul lanternei de cap, pe timp de noapte se vede f.f. bine...
Este un fir cu caracteristici apropiate de Shimano Tehnium,cu rezistenta la nod foarte OK,fara elongatie mare,nu are memorie , curge frumos in aruncare de pe tambur,inclusiv despre rezistenta la "tractiune"si abraziune,am o parere mai mult decat buna despre fir.
Singurul impediment este oarecum pretul,si de aceea tu esti singurul care poti decide daca il doresti sau nu .
Oricum,decizia este a ta,dar ce pot sa-ti spun, este ca nu am ce sa reprosez monofilamentului,fiind unul dintre firele de cea mai buna calitate cu care am avut ocazia sa pescuiesc...,inafara de Tehnium.
Se gaseste si in role de 1000 metri !
Vezi aici....www.drill.ro/articol.php?id_categorie=4&id=278, sau la Florin .Sper sa-ti fie de ajutor


Ultima editare efectuata de catre radumatica in Mier 19 Dec 2012 - 13:22, editata de 3 ori
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 19 Dec 2012 - 12:16

Incearca Trabucco S-FORCE SOFT CARP, eu il folosesc de 3 ani la plantat si inca e ok. Nu e cel mai ieftin fir dar e foarte rezistent la abraziune.
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 19 Dec 2012 - 13:18

ciprian c a scris:
Incearca Trabucco S-FORCE SOFT CARP, eu il folosesc de 3 ani la plantat si inca e ok. Nu e cel mai ieftin fir dar e foarte rezistent la abraziune.
Din pacate este supra dimensionat in diametru....0,28 mm inscris pe rola =0,31 mm masurat! Sad
In rest, un fir bunicel !
Sus In jos
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeJoi 20 Dec 2012 - 6:15

radumatica a scris:
Cristy a scris:
arnold_glodean a scris:
Cristy,nu iti mai place technium?
un fir fluo bun e stroft,nu am avut probleme cu el anu acesta,intradevar se decoloreaza dupa o perioada.


Ba da imi place...cum sa nu imi placa....dar ar fi bine sa pun pe niste tamburi de rezerva un fir mono fluo.....se pare ca stroftu ii singura alegere?!...asta cu decoloratu ma pune pe ganduri...de aceea as cauta altceva.

Salut Cristi...
Din pacate nu prea ai din ce alege intre firele fluo...
Ai mai multe optiuni cum ar fi Sufix,Daiwa,P-Line CX premium,Carp Expert UV Fluo,etc,etc....depinde in ce conditii il folosesti
Desi sunt multe fire OK ca si diametru,s-ar putea sa-ti produca surprize neplacute datorita factorilor mecanici,de elongatie,de rezistenta la imbinarea cu inaintasul textil...
Eu personal sunt de acord cu Glodean Arnold,de 2 ani folosesc Stroft de 0,25 si crede-ma ca nu ma deranjeaza absolut deloc ca in timp devine putin mat ,oricum cu ajutorul lanternei de cap, pe timp de noapte se vede f.f. bine...
Este un fir cu caracteristici apropiate de Shimano Tehnium,cu rezistenta la nod foarte OK,fara elongatie mare,nu are memorie , curge frumos in aruncare de pe tambur,inclusiv despre rezistenta la "tractiune"si abraziune,am o parere mai mult decat buna despre fir.
Singurul impediment este oarecum pretul,si de aceea tu esti singurul care poti decide daca il doresti sau nu .
Oricum,decizia este a ta,dar ce pot sa-ti spun, este ca nu am ce sa reprosez monofilamentului,fiind unul dintre firele de cea mai buna calitate cu care am avut ocazia sa pescuiesc...,inafara de Tehnium.
Se gaseste si in role de 1000 metri !
Vezi aici....www.drill.ro/articol.php?id_categorie=4&id=278, sau la Florin .Sper sa-ti fie de ajutor



da...nu prea am din ce alege, este pacat nu s-a gandit ceva firma sa faca un monofilament fluo de calitatea tehnicumului. Asta e, daca ziceti ca se vede stroftu noaptea si dupa ce devine mat atunci nu am de ales, cred ca il voi lua.
Sus In jos
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 21 Dec 2012 - 1:38

trabucco!
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 21 Dec 2012 - 5:52

crankie a scris:
trabucco!

Care Trabucco ?????? Very Happy
Fi atent la diametru.... Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat





fire crap - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: fire crap   fire crap - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
fire crap
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Recomandare Fire
» Vand fire textile
» Fir crap
» Dorolţ
» Populare crap

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pescuit la crap-
Mergi direct la: