Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 voblere home made

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
ovybd
New Member
New Member
ovybd


Mesaje : 27
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Carei

voblere home made Empty
MesajSubiect: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeVin 18 Mar 2011 - 23:23

Este cineva pe acest forum case isi confectioneaza singur voblerele? Am deschis acest topic pentru a discuta pe aceasta tema si pentru schimburi de pareri.
Eu am inceput in iarna aceasta sa confectionez dupa niste modele luate de aici http://pecalista.rulez.org/FaHal2/JapanFaHal.htm si cu unele modificari inspirate de pe alte forumuri. Am folosit lemn de balsa dar nu am imbracat voblerele cu folie de aluminiu deoarece nu reusiam sa evit cutele, ci am folosit o solutie din pahare de unica folosinta diluate in diluant. Voi reveni cu niste poze cu ce am facut pana acum si astept si alte comentarii pe aceasta tema.
Sus In jos
alalatu
New Member
New Member
alalatu


Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 36

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 6:27

Salut, cam cat timp ti-a luat pana sa faci 1 buc? si cum tzi-au iesit?
M-ar tenta si pe mine ki 5 lei cel mai ieftin.
Shocked
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 7:50

Daca ai suficinta rabdare si talent la vopsit se pot face , am auzit de unii care fac voblere din plasticul de la CD-uri, adevarata provocare este barbeta trebuie facuta dintr-un plastic trensparent si sa nu fie casant (acelas material care este folosit la peturi).

http://www.jigfanatics.de/nuetzliches/koederbau/wobblerbau/cd.html
Sus In jos
ovybd
New Member
New Member
ovybd


Mesaje : 27
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Carei

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:08

alalatu, nu am facut un calcul la timp, fac asta numai in timpul liber, si lucrez si cate 2 saptamani pe unul, cand am timp, nu am asa multe la activ dar nici nu vreau sa fac foarte multe pentru ca vreau sa vad daca varianta ce o folosesc pentru stratul protector rezista la dintii stiucilor. scratch
Nici ca si costuri nu stiu sa spun la ce pret iesi cu unul deoarece unele materiale le-am cumparat altele le aveam. O fac mai mult din placere. promit ca o sa pun niste poze.

folosesc lemn de balsa si chiar azi am inceput 2 bucati din lemn de tei.

Ciprian Savu a scris:
http://www.jigfanatics.de/nuetzliches/koederbau/wobblerbau/cd.html

multumesc pentru link, cu siguranta o sa incerc si varianta asta. Cu vopsitul stau cam prost, trebuie sa recunosc, dar ma straduiesc si parca imi e mai usor cu markere de diferite culori.
Sus In jos
alalatu
New Member
New Member
alalatu


Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 36

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 9:42

ovybd a scris:
alalatu, nu am facut un calcul la timp, fac asta numai in timpul liber, si lucrez si cate 2 saptamani pe unul, cand am timp, nu am asa multe la activ dar nici nu vreau sa fac foarte multe pentru ca vreau sa vad daca varianta ce o folosesc pentru stratul protector rezista la dintii stiucilor. scratch
Nici ca si costuri nu stiu sa spun la ce pret iesi cu unul deoarece unele materiale le-am cumparat altele le aveam. O fac mai mult din placere. promit ca o sa pun niste poze.

folosesc lemn de balsa si chiar azi am inceput 2 bucati din lemn de tei.

Ciprian Savu a scris:
http://www.jigfanatics.de/nuetzliches/koederbau/wobblerbau/cd.html

multumesc pentru link, cu siguranta o sa incerc si varianta asta. Cu vopsitul stau cam prost, trebuie sa recunosc, dar ma straduiesc si parca imi e mai usor cu markere de diferite culori.

ar fi interesanta o chestie de genu, ms oricum, astept sa vad cum ti-au iesit.
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeSam 19 Mar 2011 - 11:34

Sus In jos
ovybd
New Member
New Member
ovybd


Mesaje : 27
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Carei

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 6:50

postez cateva poze facute in viteza cu telefonul, din pacate nu lucrez la ele acasa ci am un mic atelier sa locri in curte si mai mult sambata lucrez, incerc sa postez alte poze bai bune calitativ.

voblere home made 21032011114

voblere home made 21032011113

voblere home made 21032011110

voblere home made 21032011115

sunt facute in graba, am pus cate unul din fiecare faza aproximativ
Sus In jos
alalatu
New Member
New Member
alalatu


Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 36

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 8:06

Nu au nici o problema pozele, se intelege cei in ele, nu trebe super calitative, important e ceea ce ii in poze. Is faine, nu arata rau.
Barbetica din ce ai facuto?Cu ce lipici leai lipit cele 2 bucati intre ele?
Spor la treaba in continuare.
Cand ma decid sa ma apuc si eu poate te contactez sa iti cer cate un sfat.
Sus In jos
ovybd
New Member
New Member
ovybd


Mesaje : 27
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Carei

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 8:46

alalatu a scris:
Nu au nici o problema pozele, se intelege cei in ele, nu trebe super calitative, important e ceea ce ii in poze. Is faine, nu arata rau.
Barbetica din ce ai facuto?Cu ce lipici leai lipit cele 2 bucati intre ele?
Spor la treaba in continuare.
Cand ma decid sa ma apuc si eu poate te contactez sa iti cer cate un sfat.

le lipesc cu poxipol si cele 2 bucati intre ele si barbeta. Barbetele le fac din niste cutii pentru niste cuttere, e acelasi material ca si cutiile in care sunt puse si cardurile SD sau chiar si unele cutii compartimentate in care se pun si voblerele sunt din acelasi material. Nu am policarbonat (am vazut ca multi din asta fac), am auzit si de varianta discului de protectie ce se pune in cutiile de cd-uri, acest material mi se pare ca nu e foarte casant.
Nu stiu daca o sa si prind cu ele dar o sa va tin la curent in privinta asta dupa ce le pun la treaba Smile

voblere home made 21032011118
voblere home made 21032011116
parca sunt mai clare astea
Sus In jos
alalatu
New Member
New Member
alalatu


Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 36

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeLun 21 Mar 2011 - 10:38

nah bun atunci,ms de informatii,
ce sa iti zic, fir intins ... cu peste pe el:))
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeJoi 21 Apr 2011 - 10:02

eu am avut o discutie on line cu dady pe acesta tema mai ales ca am vrut sa achizitionez de la el voblere.
a spus sa ma las pagubas pentru ca e foarte greu, sa cumpar din comert pentru ca e mai sigur.
oricum sa prinzi peste cu un vobler facut de tine cred ca este extraordinar.
arata bine si spor la treaba in continuare.
mai nou mam prostit la crap. Very Happy
Sus In jos
ovybd
New Member
New Member
ovybd


Mesaje : 27
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Carei

voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitimeVin 22 Apr 2011 - 2:34

nu e greu sa le confectionezi daca ai cu ce, eu recunosc ca nu le cioplesc de mana ci am un minipolizor de mana si cu panza abraziva le fac, pentru mine e o placere sa mesteresc dar din pacate nu am foarte mult timp, mai ales in ultima vreme. Am apucat sa le testez si am vazut care erau micile probleme la cele ce le-am facut, din pacate nu am prins nimic pentru ca am pescuit pe Crasna si inainte cu o seara ploase si apa era maro. Nu am prins cu nimic atunci. Cred ca e extraordinar sa prinzi peste cu un vobler confectionat de tine, dar cred ca e cum spunea un prieten "foarte dureros daca il pierzi pe cel prinzator", cu cele cumparate e mai usor sentimental pentru ca poti lua altul identic dar sa faci 2 identice e mai greu Smile. Daca mai reusesc sa fac cateva o sa mai pun poze, acum sunt cam ocupat cu alte chestii din pacate.
Sus In jos
Continut sponsorizat





voblere home made Empty
MesajSubiect: Re: voblere home made   voblere home made I_icon_minitime

Sus In jos
 
voblere home made
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Home sweet home!
» Voblere pachet
» voblere salmo si rapala
» cort Anaconda Uncle Frank's Home 2
»  Daiwa Bradia made in japan

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Spinning-
Mergi direct la: