Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 DARA

In jos 
+6
mihai66
radumatica
sorin '76
ciprian c
gbryel
marius_mc
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

DARA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DARA   DARA - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 18 Iun 2012 - 7:57

Firu Stiop ai zis: full de peste...Moby Dick....te inseli amarnic,e praf balta aceea!
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

DARA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Oare toti avem dreptate !   DARA - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 18 Iun 2012 - 21:58

Da Crankie,asa am spus …si sustin acest punct de vedere prin prisma cunostintelor mele practice pe aceste balti.Cu permisiunea dvs.am sa comentez putin, care sunt factorii de esenta ,dpmdv,ce califica baltile intr-un top ,sau nu. Aici ma refer la cantitatea de peste /suprafata de luciu apa ,cubata.(cantitatea de peste optim populat/ha la o balta este in functie de potentialul natural de hrana / specii,si variaza intre 800-2.500kg/ha )pe cele trei pozitii la indemana:
a.Ce spune patronul si/sau agentul de paza, vis a vis de cantitatea de peste populate pe locatie.
b.Ce spun pescarii de cantitatea de peste prins in locatie/ore de pescuit
c.Ce cantitati de peste au fost prinse la concursurile organizate pe locatie.
Analizand acesti trei factori ,poti face un calcul estimativ de peste existent si pe care este posibil* sa-l prinzi /ora de stand, pe aceste balti, raportat la alte locatii mai slab populate si/sau cotate.
*Sigur ca sunt foarte multe variabile ce pot survenii intr-o partida de pescuit, fata de cantitatea de peste prins (n-am sa enumer acesti factori,ca-i stiti la fel de bine ca mine)dar acest esec de moment te poate face confuz si chiar nesigur pe cunostintele tale in ale pescuitului.Adica se nasc intrebari de genul:
-oare este atat peste pe cat se vorbeste ?
-oare am folosit momeala buna?
-oare sunt hraniti ?
-prietenul care mi-a spus cu ce sa prind , a fost sincer ?
si cate intrebari nu se nasc in situatii de acest fel ,dar vorba noastra ,a pescarilor,dupa partida ,,esec” …gata stiu n-am pescuit asa cum fac eu de obicei.Pot sa spun cu mana pe inima ,ca am fost pe acesta balta(Moby Dick) ,impreuna cu catva prieteni si am vazut situatii ce m-au pus in dificultate,ca pe tine deltfel,cand intr-o zi s-au prins 19 bucati, iar in alta zi, nicio trasatura.
PS.Am fost la concursul de 72 de ore,organizat de Romica Cozac pe aceasta balta si sincer, am fost multumit de locatie si pestii prinsi /total concurenti ,sigur nu la nivelul forte al asteptarilor,dar am pus acest fapt pe perioada de depunere a icrelor.
Ce ma bulversat pe mine si cred ca si pe alti pescari,dealtfel reactii citite si pe acest forum,a fost povestea ce a circulat pe balta la concurs si nunumai ,cum ca patronul hraneste pestele cu porumb boabe.Varianta cantitatii oscila de la un pescar la altul,adica unii spuneu 3 saci ,altii 6…
In concluzie ,indiferent de balta ,ca este ,,pom laudat”ca nu e, tu pescarule este cel care decizi daca mai intra in atentia ta sau nu !In rest ,baieti,cititi bine postarea mea precedenta si vei trai fericiti mult si bine pe baltile de POVESTE….
Pana ne mai auzim tot binele din lume !
Sus In jos
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

DARA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DARA   DARA - Pagina 2 I_icon_minitimeLun 18 Iun 2012 - 22:11

Da,e foarte adevarat ce zici tu,nu zic nu...se prind 19 bucati intr.o zi acolo in capat unde isi duc baietii cu barcuta firele...am mai inteles de la unii pescari(care au bagat sonarul) ca in malul opus este un sant sapat undeva la vreo 2.80 in rest cam 2 si pestii se baga acolo,de aceea se prinde in malul opus,iar sa mergi sa nadesti nu te lasa,e pus gard...nu vad de ce a facut asa ceva? Eu sunt cel revoltat pt ca nu am stiut detaliile acestea decat dupa doua partide ratate si milioane bune stricate...mergi odata si zici ca nu merge,nu ai facut tu ceva bine,mai mergi odata ca doar sti sa pescuiesti si aflii toate chestiile astea...trebuia s.o faca pt el,nu sa isi bata joc de pescari!Cam atat,in rest foarte adevarat ce ai zis mai sus!
Sus In jos
Continut sponsorizat





DARA - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: DARA   DARA - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
DARA
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» populari 2011 ?
» Dorolţ

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Locuri de pescuit :: Bălţi şi lacuri-
Mergi direct la: