Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!

In jos 
+12
gbryel
razvism
Gabrian_Lucian
SarcaPatrick
Romeo
Peter Micula
Cristy
dr.florin
danyp
pescaDORU
hasan attila gassan
Eslex
16 participanți
AutorMesaj
Eslex
Junior Member
Junior Member
Eslex


Mesaje : 121
Data de inscriere : 08/03/2011

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeLun 29 Oct 2012 - 16:52

Am avut norocul si onoarea impreuna cu Ciprian Ciarnau sa ajungem si sa pescuim pe renumitul lac Rainbow ( Lac de Curton ) situat in Franta regiunea Bordeaux , in perioada 13-27 Oct 2012 . A fost o experienta de neuitat ,un drum lung dar meritat, o balta foarte dificila, greu de pescuit dar totusi am reusit sa facem o partida extraordinara cu un inceput foarte greu , in conditii meteo extreme cu patru zile si patru nopti de ploaie torentiala. Meritul a fost pe masura!!!!! Crapi la care nici nu visam,( dar si multi crapi mici de 4-5 kg) jurnalul nostru de capturi este impresionant 21.60 kg , 22,50 kg, 24,20 kg, 25 kg, 26,50 kg, 28 kg , si record extraordinar pentru Romania Un Crap Comun de 34.20 Kg care este unul dintre cei mai mari crapi sau posibil cel mai mare crap documentat prins de UN ROMAN !!! Numai va mai retin ..... il las si pe Cipri sa va povesteasca de aventura noastra ,,,,, alaturat va atasez un filmulet extraordinar si niste poze impresionante!!!

Fir Intins !!!!

https://www.youtube.com/watch?v=rCuSa4JU7dg



Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0451
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0783
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0759
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0566
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0499
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0503
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0760
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0486
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0526
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0788
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0739
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0607
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0617
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0639
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0658
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0703
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0662
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0702
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0701
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0689
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0690
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0687
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0740
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0742-1
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0747-1
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0745
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0753
Sus In jos
hasan attila gassan
Junior Member
Junior Member
hasan attila gassan


Mesaje : 111
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 45
Localizare : satu mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeLun 29 Oct 2012 - 22:55

felicitari sper sa ma chemati si pe mine odata la o asemenea partida.cand am vazut pozele si filmuletul mi-a pierit tot cheful de lucru.
Sus In jos
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 0:16

Domnilor, o asemenea experienta unica ramane evident... de neuitat!
Ma bucur nespus ca ati putut profita de aceasta oportunitate!
Felicitari pentru rezultatele obtinute!
Frumosi pesti, frumos lac, frumos video!
In rest ... no comment!
A da...era sa uit: La mai mare!!!!
Sus In jos
danyp
Active Member
Active Member
danyp


Mesaje : 154
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 43
Localizare : satumare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 1:52

Frumoasa escapada,frumosi pesti,felicitari pentru reusita ,sincer........VA INVIDIEZ,la mai mare
Sus In jos
dr.florin
Senior Member
Senior Member
dr.florin


Mesaje : 255
Data de inscriere : 14/03/2011
Varsta : 46
Localizare : SATU MARE

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 5:34

Bravo baieti ..... ce mai ati ajuns cei mai de invidiat pescari din Satu Mare si nu numai , felicitari ....... in timp sper sa am many si timpul necesar unei asemene partide ! Bravo inca odata !
Sus In jos
Cristy
Active Member
Active Member
Cristy


Mesaje : 127
Data de inscriere : 06/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 5:47

Cea mai tare partida ever......BRAVO pt o asemenea reusita....nu am cuvinte cheers
Sus In jos
Peter Micula
Active Member
Active Member
Peter Micula


Mesaje : 138
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu-Mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 7:34

Felicitariiiiiiiii !!!!
Superbi pesti ! Trebuie mediatizat - reviste ..site-uri sa nu apara doar pescarii din Bucuresti in reviste cu pesti de la Rainbow....sa vada ca satmarenii au recordul de 34.20 Kg !
Bravo !
Sus In jos
http://www.PV-TV.TV
Romeo
Active Member
Active Member
Romeo


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011
Localizare : Satu Mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 7:50

Felicitari domnilor.Frumoasa partida, frumosi crapi.
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 8:23

O partida extraordinara , incredibil . Felicitari
Sus In jos
Gabrian_Lucian
Active Member
Active Member
Gabrian_Lucian


Mesaje : 147
Data de inscriere : 18/05/2011
Varsta : 44
Localizare : In general pe malul apei

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 8:41

Un cuvant EXCEPTIONAL !!! Felicitari si la mai mare . cheers cheers cheers
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 8:52

Felicitari! cheers
Sus In jos
gbryel
Junior Member
Junior Member
gbryel


Mesaje : 116
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMar 30 Oct 2012 - 11:06

am ramas cu gura cascata! cheers cheers cheers cheers
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMier 31 Oct 2012 - 2:41

Gabrian_Lucian a scris:
Un cuvant EXCEPTIONAL !!! Felicitari si la mai mare . cheers cheers cheers


La care mai mare eventual vanatoarea de elefanti Very Happy Very Happy Very Happy

Felicitari Domnilor pt acest rezultat de exceptie cheers cheers cheers
Sus In jos
Gabrian_Lucian
Active Member
Active Member
Gabrian_Lucian


Mesaje : 147
Data de inscriere : 18/05/2011
Varsta : 44
Localizare : In general pe malul apei

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMier 31 Oct 2012 - 5:18

Ciprian Savu a scris:
Gabrian_Lucian a scris:
Un cuvant EXCEPTIONAL !!! Felicitari si la mai mare . cheers cheers cheers


La care mai mare eventual vanatoarea de elefanti Very Happy Very Happy Very Happy

Felicitari Domnilor pt acest rezultat de exceptie cheers cheers cheers
Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMier 31 Oct 2012 - 8:04

Multumim tururor pentru aprecieri. Intr-adevar a fost o sansa unica in viata unui pescar sa poata pescui pe Rainbow in aceasta perioada a anului, inceput de octombrie.
Lacul este de o frumusete aparte, o fosta mina de carbuni inundata, cu un substrat foarte diversificat si sute de praguri si platouri, copaci scufundati, practic toata balta e doar structuri, sunt atatea incat nici nu stii care prag si care structura sa o ataci. Lacul este in mijlocul unei paduri de pin, asa cum se vede si din poze toamna ne-a oferit niste peisaje si culori fantastice.
Pe balta am intalnit legende ale pescuitului la crap, Martin Locke - patronul Solar si fost detinator de record mondial, Alijn Danau - considerat unul dintre cei mai buni pescari de crap din Europa. In dreapta noastra a pescuit Christian Schlott, o alta legenda a pescuitului la crap din Ungaria.

Dar sa revenim la pescuit. Balta nu are o densitate mare de crap, insa este celebra pentru capturile sale de crap 30 +
Fiind o balta pescuita non stop, in regim catch n release, pestele este extraordinar de precaut, detaliile minore fac diferenta intre a pune pe saltea un crap sau a te uita zile in sir la senzorul care nu scoate nici un sunet.
Un pumn de bile aruncat aiurea in vad poate compromite pentru tot sejurul locul, din pacate am patit-o pe propria piele.
O montura echilibrata perfect, carligul sa stea semiridicat pe substrat, poate insemna o tragere, un carlig putin mai greu poate insemna o pauza lunga.
Apa este foarte acida, un carlig care sta 24 de ore in apa, rugineste si se toceste si trebuie schimbat.
Marele noroc a fost ca eram obisnuiti cu pescuitul in agatatura, altfel nu cred ca scoteam nici un peste din apa, si in mod cert nu pe cei mari. Si asa am avut 12 crapi intepati si scapati in cioate care nu i-am putut scoate. Pestii sunt salbatici si au o forta extraordinara.
Drilul era ceva de genul: tragere brutala, dupa care intrai dupa peste, pestele trece pe sub 3-4 copaci, cautai firul cu o cange, il taiai, faceai nod si mergeai mai departe. De mai multe ori cand ajungeam la peste, forfacul de 35 de lbs era rupt de peste.

O alta problema e vremea foarte capricioasa, oceanul e aproape, si poate ploua non stop si o saptamana sau mai mult. Am fost "norocosi" am prins doar patru zile si patru nopti de ploaie incontinu.

Ma bucur ca am reusit sa ne descurcam in aceste conditii si am facut o partida buna de pescuit, ne-am imbunatatit recordurile personale, Erik a punctat cu o oglinda superba de 28 de kg iar eu am scos solzosul de 34,200 kg. Cineva imi zicea ca ar fi cel mai mare crap prins de un pescar sportiv din Romania. Nu stiu daca este adevarat sau nu, oricum acest peste mi-a marcat viata si imi voi aminti intotdeauna cu placere de el si de drilul pe care mi l-a oferit.

Va multumesc inca odata pentru aprecieri si va doresc fir intins!
Sus In jos
rapy
New Member
New Member
rapy


Mesaje : 36
Data de inscriere : 08/01/2012
Varsta : 43
Localizare : Oradea

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeMier 31 Oct 2012 - 11:33

Felicitari. Frumoase exemplare... cheers
Sus In jos
http://www.xtremecarp.ro
robicopilu
New Member
New Member
robicopilu


Mesaje : 37
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 35
Localizare : satu mare

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeJoi 1 Noi 2012 - 0:50

Felicitari cheers cheers cheers cheers cheers
Sus In jos
dr.florin
Senior Member
Senior Member
dr.florin


Mesaje : 255
Data de inscriere : 14/03/2011
Varsta : 46
Localizare : SATU MARE

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeDum 4 Noi 2012 - 1:42

robicopilu a scris:
Felicitari cheers cheers cheers cheers cheers

Ti-ar sta si tie gandul la prostioare ...... nu pruncule Twisted Evil
Sus In jos
Eslex
Junior Member
Junior Member
Eslex


Mesaje : 121
Data de inscriere : 08/03/2011

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeLun 5 Noi 2012 - 13:50

Merci beaucoup !! jocolor
Sus In jos
Eslex
Junior Member
Junior Member
Eslex


Mesaje : 121
Data de inscriere : 08/03/2011

Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitimeVin 16 Noi 2012 - 11:04

Am uitat, dar acum revin, impreuna cu Cipri am fost martori la capturarea ,,,, unui crap comun de 40 kg care este aldoilea cel mai mare crap COMUN din lume ... Crapul se numeste ,,,, Eric's Comon,,,, , alaturat postez niste (poze facute in graba era imposibil sa te apropii de Dushan din cauza multimii care facea poze sau filma ) in ultimele lui momente inainte de eliberare, prins de pescarul pe nume DUSHAN ( care avea dimensiuni similare cu crapul ) enjoy Shocked Shocked Shocked




Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0584-1
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! CSC_0595-1-1
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0585-1
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0593-1
Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! DSC_0589-1
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! Empty
MesajSubiect: Re: Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!   Lac de Curton ( Rainbow Lake )  The First Campaign! I_icon_minitime

Sus In jos
 
Lac de Curton ( Rainbow Lake ) The First Campaign!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Carpbrothers Cup 2011 - Palotas lake - Hungary
» I.INTERNATIONAL CARP ANGLING COMPETITION AT LAKE BALATON
» Pecamania Road Show 2012 Nagykallo lake
»  Champions Challenge-Cupa Lacului Sarulesti-Raduta Lake

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pozele voastre-
Mergi direct la: