Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Populare cu salau!

In jos 
+11
csepseg
nelutuvlaicu
SarcaPatrick
Gabrian_Lucian
hohoflorin
mihai66
ovybd
icelord
fish_hunter
Ciprian Savu
pescaDORU
15 participanți
AutorMesaj
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeJoi 29 Noi 2012 - 11:21

Saptamana acaesta am avut parte de o mare bucurie!
Mai exact, alaturi de alti pescari, am asistat, in premiera, la o populare cu salau pe raul Somes, pe raza judetului Satu Mare.
Pentru inceput, imaginile cu oameni venind cu cosurile pline cu peste, pe care sa-l bage in apa rece a raului... pareau sa fie desprinse mai degraba dintr-un vis!
Dar a fost adevarat!!!
Mai exact, Asociatia Avatul din Satu Mare in colaborare cu Asociatia Vidra din Baia Mare au reusit din fonduri proprii sa achizitioneze de la o societate de profil privata din Ungaria, cantitatea de 85 kg de salau. Pe langa aceasta cantitate, din banii obtinuti de la pescarii care sunt membrii ai asociatiilor mai sus mentionate s-au mai cumparat inca 42 kg de salau.
Astfel ca, 127 kg de salau unguresc „s-au infratit” si convietuiesc de acum cu cei autohtoni.
Este laudabila aceasta initiativa si este de apreciat efortul tuturor celor care au realizat ca doar cu pretul a 2 voblere (pe care le putem pierde in 5 minute in apa) am mai dat o sansa acestei specii mult vanate de catre pescarii de rapitor!
Speram ca acest proces de salvare a populatiei de rapitori (si nu numai) sa aiba continuitate si pe viitor iar toti cei care ne pot sprijini in aceasta actiune nobila sunt rugati sa ne contacteze! Îi asiguram ca de aceasta data, banii dvs. nu se vor mai duce pe „apa Sambetei” ci pe „apa Somesului” iar in cazul acesta, doar noi vom avea de castigat.
Va las sa urmariti cateva imagini surprinse de la acest eveniment nu inainte de ai felicita inca o data pe toti cei care se fac responsabili de aceasta surpriza placuta!

Populare cu salau! Masina1
Au sosit Exclamation Exclamation Exclamation

Populare cu salau! 2
Va multumim pentru implicarea in aceasta actiune si efortul depus! cheers

Populare cu salau! Cantar-1
Primul cos Very Happy Very Happy Very Happy

Populare cu salau! Cos
Sa fie intr-un ph bun cheers cheers cheers

Populare cu salau! Sebisisalaii
Baietii la stanga, fetele la dreapta!

Populare cu salau! Salaiiinapa
„Cresteti si va inmultiti...” cheers cheers cheers cheers si poate... Wink Wink Wink Wink

Populare cu salau! Salaulpoveste








Ultima editare efectuata de catre pescaDORU in Joi 29 Noi 2012 - 12:16, editata de 1 ori
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeJoi 29 Noi 2012 - 11:46

Ma simt inplinit am facut si ,o fapta buna.Laughing

Multumim tuturor celor care au facut posibila aceasta populare si sa speram caci la anul marim mai serios cantitatea si poate alte speci (stiuca)? cheerscheerscheers
Sus In jos
fish_hunter
Active Member
Active Member
fish_hunter


Mesaje : 152
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 59
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeVin 30 Noi 2012 - 0:17

Da.....foarte laudabil,dar!..nu am citit despre Ajvps S-M.Aps Satu Mare,trebuie sa faca asemenea gest niste asociatii dintre acestea marunte si colosii stau la umbra??
Felicitari pentru initiativa!!Speram sa aiba continuitate pe toate raurile.
Acum ami pun intrebarea cine o sa pazeasca acesti pesti sa nu ajunga repede in cratita??
Sus In jos
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/
icelord
New Member
New Member



Mesaje : 1
Data de inscriere : 30/11/2012

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: pt domnul profesor   Populare cu salau! I_icon_minitimeVin 30 Noi 2012 - 8:05

Poate o sa pazesti chiar tu salaii,daca esti asa de okos...si poate vorbesti cu fiecare salau sa stea locului si sa nu mai inoate in sus si in jos pe somes ca nu este voie:-)))))....tot ce este important pt tine este faptul ca nu avps...si alte asociatii au facut acest lucru,...de parca acel salau stie cine la pus in apa,si se va repezi doar la voblerele pe care scrie:JOS AVPS!!!....:-))))).....Domnule tot respectul,dar esti cam comic...Daca totusi vrei sa arati modelul de cum se face totul in materie de pescuit sportiv...trimiteti candidatura ta pt ocuparea postului de director la anpa...ca sa poti fi director in materie de pescuit la noi in judet:-)))))
Sus In jos
fish_hunter
Active Member
Active Member
fish_hunter


Mesaje : 152
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 59
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Pt Dl Director.   Populare cu salau! I_icon_minitimeVin 30 Noi 2012 - 10:59

Am sa ma gandesc la propunerea ta!!
Totusi de unde vine supararea ta??
Deoarece ai fost in stare sa te inregistrezi doar pentru aceasta postare.
Cate-o data adevarul supara,santem obisnuiti.
Sus In jos
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/
fish_hunter
Active Member
Active Member
fish_hunter


Mesaje : 152
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 59
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeVin 30 Noi 2012 - 11:21

Santem obisnuti ca adevarul doare uneori Suspect Embarassed
Ma intreb totusi tov. de mai sus de la care asociatie sau Agentie este si ce hram poarta pe acolo.
Stimabile Salaii intaradevar nu stiu cine ia bagat in apa,dar pescarii platitori de taxe si impozite pe la asociatii sigur stiu.
Ar fi recomandat sa-ti completezi profilul si sa treci pe la prezentari,ca sa nu fii acuzat ca te ascunzi dupa deget.
Dar eu totusi stiu cine esti!!
Diferenta intre noi este ca eu chiar am facut ceva pentru pescarii din zona Careiului,nu ca tine Wink Wink
Nu o sa mai raspund la postarile tale deoarece este pacat sa poluam acest topic,unde anumiti Dni,merita toate laudele,pacat ca nu esti si tu printre ei.
Sus In jos
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/
ovybd
New Member
New Member
ovybd


Mesaje : 27
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeSam 1 Dec 2012 - 4:54

Felicitari, imi pare bine ca sunt asociatii care se ocupa si de a polula nu numai de a lua taxe si a nu face nimic, dar nu e locul de a critica aici.
Felicitari si toata stima pentru ceea ce ati facut si sunt convins ca nu va opriti aici.
Sus In jos
mihai66
New Member
New Member



Mesaje : 46
Data de inscriere : 09/03/2011

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeSam 1 Dec 2012 - 13:51

o initiativa excelenta. felicitari
Sus In jos
hohoflorin
Junior Member
Junior Member
hohoflorin


Mesaje : 53
Data de inscriere : 10/07/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 2:53

felicitari baieti
Sus In jos
Gabrian_Lucian
Active Member
Active Member
Gabrian_Lucian


Mesaje : 147
Data de inscriere : 18/05/2011
Varsta : 44
Localizare : In general pe malul apei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 3:24

Felicitari pentru initiativa si pentru cei care sau implicat financiar in aceasta operatiune .Sper ca pe viitor sa se mai faca operatiuni de acest gen .Inca o data felicitari tuturor care au contribuit la aceasta populare !!! cheers cheers cheers
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 7:37

felicitari insfarsit se face ceva si cu somesul...
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 7:47

Cu tristete va spun ca azi am aflat ca in zona in care s-a populat (desi am incercat sa o tinem secreta, o perioada) se pescuia de zor cel ce m-a informat mi-a spus ca erau doua masini albe un Opel Vectrea si un Ford Focus ,daca intentiile acelor persoane era sa prinda saraci sali RUSINE ,NESIMTIRE, TUPEU....FOAME
Sus In jos
fish_hunter
Active Member
Active Member
fish_hunter


Mesaje : 152
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 59
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 11:05

Ciprian Savu a scris:
Cu tristete va spun ca azi am aflat ca in zona in care s-a populat (desi am incercat sa o tinem secreta, o perioada) se pescuia de zor cel ce m-a informat mi-a spus ca erau doua masini albe un Opel Vectrea si un Ford Focus ,daca intentiile acelor persoane era sa prinda saraci sali RUSINE ,NESIMTIRE, TUPEU....FOAME

Acum poate ca o sa ma inteleaga unii tov. la ce m-am referit!!
Sa va fie rusine la toti cratitarii in frunte cu cei care va sustin(Gen,Ajvps,Aps,Avps,etc.)
Sus In jos
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/
fish_hunter
Active Member
Active Member
fish_hunter


Mesaje : 152
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 59
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 11:07

Cu scuzele de rigoare:anpa,autoritati ale statului Roman!!!!
Sus In jos
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/
fish_hunter
Active Member
Active Member
fish_hunter


Mesaje : 152
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 59
Localizare : Carei

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 11:08

Hai sariti la beregheata mea!!!
Sant obisnuit Razz Razz
Sus In jos
http://lacianculesti.forumulmeu.ro/
nelutuvlaicu
Junior Member
Junior Member
nelutuvlaicu


Mesaje : 72
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 54
Localizare : satu mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeDum 2 Dec 2012 - 11:21

Felicitari! pentru initiativă. La cât mai multe de genul ăsta!!!
Sus In jos
csepseg
New Member
New Member
csepseg


Mesaje : 7
Data de inscriere : 01/11/2011
Varsta : 54
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: populare cu salau   Populare cu salau! I_icon_minitimeLun 10 Dec 2012 - 14:03

baieti va felicit pentru acest gest foarte frumos .sunt mai mult pescar de somes dar de cand ma stiu astfel de gest imbucurator inca n-am intalnit din partea nimanui cheers cheers cheers felicitari inca odata !!!!!!!!!!!
Sus In jos
lucamihai
Junior Member
Junior Member
lucamihai


Mesaje : 56
Data de inscriere : 27/03/2011

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeMar 11 Dec 2012 - 1:04

csepseg a scris:
baieti va felicit pentru acest gest foarte frumos .sunt mai mult pescar de somes dar de cand ma stiu astfel de gest imbucurator inca n-am intalnit din partea nimanui cheers cheers cheers felicitari inca odata !!!!!!!!!!!
parca mai e un topic deschis pe aceasta tema...
Dar mai trist ca ai memoria foarte selectiva(sau scurta?).In 2000,dupa poluarea cu cianura ,s-a populat Somesul cu 1500 kg de peste...
Sus In jos
gbryel
Junior Member
Junior Member
gbryel


Mesaje : 116
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeMar 11 Dec 2012 - 12:14

problema din punctul meu de vedere nu provine din lipsa popularilor ca 1000 sau 1500 kg populate la 10 ani ii fix pix, ar trebui sa avem grija de ceea ce este si se naste in somes si sa fie mai multe controale si sa imparte niste amenzi usturaoare pt, ca cum vad eu pe somes toata lumea face ce vrea si duce la cratita tot ce prinde iar de branconieri sa nici nu mai vorbim.
lol! lol!
Sus In jos
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeMier 12 Dec 2012 - 23:42

la cati bani se primesc de aps pt permise pfff ar trebui sa fie populari anuale si nu doar de salau!( e doar o parere)
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeJoi 13 Dec 2012 - 8:38

Twisted EvilTwisted EvilTwisted EvilTwisted EvilTwisted EvilTwisted Evil ce ma mananca degetele..........
Sus In jos
gbryel
Junior Member
Junior Member
gbryel


Mesaje : 116
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeJoi 13 Dec 2012 - 12:18

crankie a scris:
la cati bani se primesc de aps pt permise pfff ar trebui sa fie populari anuale si nu doar de salau!( e doar o parere)

cati bani? din valoarea taxei unui permis nu cred ca ai putea cumpara mai mult de 10kg iar majoritatea pescarilor nu cred ca duc acasa mai putin in decursul unui sezon.

aici ai putea popula lunar tone de peste in somes nici atunci nu ar fi destul la cati cratitari sunt pe somes.
Sus In jos
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeSam 15 Dec 2012 - 14:44

atunci sa nu se populeze deloc si sa ramana banii la APS...
Sus In jos
Sefer Marian
Admin
Admin
Sefer Marian


Mesaje : 195
Data de inscriere : 12/04/2012
Varsta : 32
Localizare : Satu Mare

Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitimeJoi 24 Oct 2013 - 5:23

Peste aproximativ 2 saptamani Asociatia VIDRA Baia Mare impreuna cu Asociatia AVATUL Satu Mare vor efectua o populare cu 600 kg salau intre 200-400 gr pe zona Satu Mare - Baia Mare . Vom reveni cu amanunte si poze dupa eveniment .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Populare cu salau! Empty
MesajSubiect: Re: Populare cu salau!   Populare cu salau! I_icon_minitime

Sus In jos
 
Populare cu salau!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lacul Dabolt
» POPULARE SOMES
» populari 2011 ?
» Populare crap
» Populare noua in Balta de la Balta Blonda

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Locuri de pescuit :: Râul Someş-
Mergi direct la: