Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 ajutor alegere lanseta

In jos 
+3
catalin
Andrei H.
adrian.baciu
7 participanți
AutorMesaj
adrian.baciu
New Member
New Member



Mesaje : 20
Data de inscriere : 04/07/2012
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeMar 29 Ian 2013 - 3:26

buna;
as dori sami schimb betele de pescuit si dupa multe cautari mam oprit asupra a doua modele

1. fox warrior s
2. shimano catana

variantele de 3.5 lb; 2 tronsoane si 3.90

ati pescuit cu careva dintre ele ?

ma intereseaza pentru un pescuit la distante de peste 100 m

astept pareri cu interes
Sus In jos
Andrei H.
Active Member
Active Member
Andrei H.


Mesaje : 177
Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeMar 29 Ian 2013 - 9:52

Fox,daca vrei sa pui mana pe ele le gasesti la magazinu din 17
Sus In jos
http://www.prepelitesm.uv.ro
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeMier 30 Ian 2013 - 3:09

Hakuyo MTX 14!
Ieri am fost la Mitranescu si am pus mana pe ale.
Nu sunt nici pe departe pari cum se spune. Eu o sa-mi iau de 3.60.
Singura problema (daca se poate spune asa) e ca au inel de plecare de 50 si par putin inestetice cu asa inel mare.
Mai are si fire fara nume pe care le-am comparat azi cu unul de renume si la rezistenta la nod ia dat clasa.
Daca vezi magazinul nu dai doi bani pe el(20 mp) dar au lucruri de foarte buna calitate si la preturi foarte bune.
La el nu primeaza Carp fashion ci pragmatizmul.
Nu am crezut ca am sa gasesc asa magazin si asa multe explicatii in Bucuresti, tinand cont ca am vorbit cu nevastasa.
Sper sa nu se considere reclama ci doar o parere.
Sus In jos
bakelyt
New Member
New Member
bakelyt


Mesaje : 44
Data de inscriere : 09/05/2011
Varsta : 39

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeMier 30 Ian 2013 - 12:48

adrian.baciu a scris:
buna;
as dori sami schimb betele de pescuit si dupa multe cautari mam oprit asupra a doua modele

1. fox warrior s
2. shimano catana

variantele de 3.5 lb; 2 tronsoane si 3.90

ati pescuit cu careva dintre ele ?

ma intereseaza pentru un pescuit la distante de peste 100 m

astept pareri cu interes

Salut,

Eu folosesc Fox Warrior S exact modelul amintit de tine, le-am folosit un sezon si sunt foarte multumit de ele.

Sus In jos
Gabrian_Lucian
Active Member
Active Member
Gabrian_Lucian


Mesaje : 147
Data de inscriere : 18/05/2011
Varsta : 44
Localizare : In general pe malul apei

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeMier 30 Ian 2013 - 16:04

hakuyo advance cheers cheers cheers 3,90 3,5 lb . Semiparabolice ,lanseuri lungi ,placere in dril
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeJoi 31 Ian 2013 - 0:08

"Nu-ti face griji, Adrian, ar trebuii sa poti lansa pana la 100m ,cu ori care din cele doua tipurii de lansete de 3,5lb/ test de curbura,pe care ai pus ochii. Ar trebui sa accepte cu usurinta plumbi de pana la 90-120 de grame(atentie, fara pasta adaugata la gramajul plumbului) fara pericolul de a-ti strica lanseta,in lansari(daca ai experenta). Folosind plumbi de 90-120 de grame si un fir(optional in functie de gusturii) P Line Evolution de 15lb poti lansa la peste 130 metri.Atentie, cu cat este mai gros firul cu atat forta de frecare creste si in consecinta scade distanta de lansare.
Sigur ca dincolo de tipul/calitatea lansetelor, mai sunt Adriane, multe variabile ce intervin in obtinerea performantei dorite/distanta. Am sa-ti descriu cateva situatii, pe care eu le-am intalnit.
a)cand ai vant puternic din fata sau din lateral
b)incarcarea grosolana cu pasta a plumbului
c)lipsa sincronizarii perfecte intr-e detensionarea lansetei concomitant cu eliberarea firului
d)lipsa experentei acumulate pe stilul de aruncare(aproape cati pescari atatea stilurii)
e)unghiul de aruncare,prea mic sau prea mare fata luciul de apa(cand lansezi ,,tinta”ochita va fi la cca. 45 de grade, fata de luciul de apa)
f) lanseta trebuie sa se ,,muleze”perfect pe constructia ta fizica
g)elementii lansetei sa fie bine fixati(am vazut lansete bune,rupte,din cauza neinbinarii elementilor corect si se vor verifica la fiecare aruncare)
Sigur Adriane, ca in toate de altfel,cel mai important lucru pentru a obtine(performanta) distanta dorita si precizie in lansari, este sa exersezi si sa-ti imbunatatesti tehnica cu scule de calitate. O lansare si/sau o lanseta proasta care se rupe la primele aruncari,iti va creea o pshihoza ce duce in cele mai multe cazurii,la retineri,chiar la scule de calitatea,pentru a obtine de la ele, tot ce se poate.
Sper ca postarea mea sa-ti fie de ajutor.
Succes si fire intinse,
P.S Ca o parere personala ,eu m-as oprii la Fox,prietenii stiu de ce.
Sus In jos
dr.florin
Senior Member
Senior Member
dr.florin


Mesaje : 255
Data de inscriere : 14/03/2011
Varsta : 46
Localizare : SATU MARE

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeJoi 31 Ian 2013 - 23:12

adrian.baciu a scris:
buna;
as dori sami schimb betele de pescuit si dupa multe cautari mam oprit asupra a doua modele

1. fox warrior s
2. shimano catana

variantele de 3.5 lb; 2 tronsoane si 3.90

ati pescuit cu careva dintre ele ?

ma intereseaza pentru un pescuit la distante de peste 100 m

astept pareri cu interes

Adriane , Fox W S , ce mai Idea Vorba aia ......... prietenii stiu de ce Smile
Sus In jos
adrian.baciu
New Member
New Member



Mesaje : 20
Data de inscriere : 04/07/2012
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitimeMier 13 Feb 2013 - 2:04

Multumesc tuturor pentru raspunsuri ele miau intarit convingerea ca Fox reprezinta cea mai buna alegere pentru mine


Fox W S , ce mai ......... prietenii stiu de ce Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





ajutor alegere lanseta Empty
MesajSubiect: Re: ajutor alegere lanseta   ajutor alegere lanseta I_icon_minitime

Sus In jos
 
ajutor alegere lanseta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ajutor
» AJUTOR!
» Ajutor
» Ajutor
» ajutor!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pescuit la crap-
Mergi direct la: