Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA

In jos 
+2
ciprian c
pescaDORU
6 participanți
AutorMesaj
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeSam 26 Noi 2011 - 3:54

Acum când unii dintre noi mergem la ski ori la patinoar, patru temerari sătmăreni (Ciprian Ciarnău, Adi Matei, Terebesi Cristian „Teczi” și Adi Budău) s-au încumetat să facă o partidă de pescuit pe lacul „Jezero”din Serbia (o aruncătură de băț).
Sperăm să aibă parte de o partidă memorabilă fie doar și pentru vremea crâncenă pe care sunt nevoiți să o îndure și efortul depus.
Lacul deține câteva exemplare capitale însă rămâne de văzut dacă băieții noștri vor reuși să le păcălească ori să le trezească din hibernare.
Așteptăm cu nerăbdare fotografiile de la această expediție extremă!
Dumnezeu să aibă grijă de ei și să-i aducă teferi și nevătămați acasă... cu rezultate frumoase!
Amin!
Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA 333
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeDum 27 Noi 2011 - 7:48

"Pike Comando" s-a intors azi noapte din Serbia fara victime (doar in randul dintzoaselor) Very Happy Very Happy Very Happy dar cu multe peripetii Laughing
Trio-ului magic alcatuit din Aditicu, Teczi si subsemnatul i s-a alaturat bunul nostru prieten din Carei Adi Budau. Pe Adi l-am sunat joi seara si l-am anuntat doar atat: Maine plecam la stiuca in Serbia. Om hotarat si dintr-o bucata Adi s-a hotarat pe loc, asa ca vineri eram in drum spre Serbia destinatia Jezero Joca. La Timisoara am facut jonctiunea cu oamenii nostrii de legatura, Gabi din Timisoara care ne-a aranjat pescuitul si o alta cunostiinta de-a lui Teczi care ne-a asigurat nalucile, slidere gigant, zalturi etc. Gabi tocmai ne-a aratat niste poze cu ultimele capturi de pe Joca printre care o suberba stiuca de aproape 10 kg. Discutand de echipament, Gabi ne-a informat ca tocmai isi face un bat custom cu actiunea de 1-6 oz affraid expre pentru Joca. Am crezut ca nu aud bine, 6 oz ???? Da senin zise Gabi, dupa ce pescuiesti acolo o sa-ti dai seama de ce, si credeti-ma ca mi-am dat seama, cu chibritele noastre nu ai ce cauta pe Joca, copaci scufundati, boscheti si o vegetatie submersa ce n-am mai intalnit-o niciunde, arata ca un fel de ciococ, radacini de stuf taiate unde daca agatai naluca...pa. Stiucile sunt intr-o "conditie fizica" de invidiat, desi noi le-am prins pe cele mai mici, 3-4 kg bucata, ne-au dat serios de furca.
Gabi ne-a avertizat si de sanctiunile la legea circulatiei aplicabile in Serbia: "Atentie baieti sarbii sunt nebuni" Laughing Adica: depasesti cu 20 km/h limita legala sanctiunea: 10-25 zile de arest, intri pe rosu in intersectie: 10-35 zile de arest etc. Asa ca soferul nostru Aditicu (om care a mai "inrosit" cateva aparate radar la viata lui Very Happy ) putea juca carti in timp ce ne deplasam. Nu l-am vazut pe Aditicu asa disciplinat in trafic in viata mea, opriri preventive la trecerea de pietoni, nu intra nici macar pe galben in intersectie...un deliciu sa-l aud spunand niste "rugi" la adresa sarbilor asa cum numai el stie!

Dar sa revenim la Jezero Joca, adica lacul lui Joca in traducere, aproape 2000 de ha de stuf canale, japse, lacuri, intinderi enorme de vegetatie cat cuprinzi cu ochii doar apa. Se pescuieste doar catch & release. Recordul la Jezero de stiuca e de 20 kg, desi Joca(patronul) ne-a spus ca exista stiuci mult mai mari. Printre poze trona si un superb crap prins anul acesta de 24 de kg. Problema e doar ca sarbii nu stiu nici o limba straina asa ca e dificil sa te intelegi cu ei, noroc cu Gabi care ne-a rezervat barci, motoare si benzina din timp, Gabi stiind sarbeste.
Din pacate ziua de pescuit a debutat cu temperaturi sub 0 grade si a continuat asa pe toata ziua, am capturat in doua barci, 4 oameni un numar de 9 stiuci printre care majoritatea de 4 kg care din ce am inteles sunt "marlitele" de Joca.
La un moment ne-am incurcat in canale si japse si era sa nu mai nimerim drumul de iesire, sincer am avut ceva stress intrucat venea noaptea si nu cred ca sa-r fi sinchisit cineva de faptul ca baietii din Ro n-au iesit la mal Very Happy Incinta de la Joca aduce mult cu delta noastra, atat doar ca aici se pescuieste Catch & release si pestele e pazit de 2 baieti amandoi fosti luptatori in trupele paramilitare din razboiul din Serbia. Furtul de peste se sanctioneaza simplu...te muta baietii la "garsoniera" cu usa in tavan. Asa ca nici nu se pune problema de "silvasanene" sau "andreicene" Very Happy

Una peste alta ne-am simtit excelent, mai ales ca "zeama" de pruna adusa de Adi ne-a facut sa mai uitam de frig.

Urmeaza poze si filmulete, doar sa le descarcam.
Sus In jos
AdiMatei
New Member
New Member



Mesaje : 1
Data de inscriere : 07/11/2011
Varsta : 51
Localizare : Satu Mare

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Da .... da , da da Jezero Joca - Voievodina - Serbia   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeDum 27 Noi 2011 - 9:29

27.11.2011 - Jezero Joca - Voivodina - Serbia
Pe romaneste "Iezero Iotza " n-are nici un rost sa-i mai stalcim vre-o data omului numele , ca-i un tip misto asa dintr-o bucata , un Sarb adevarat si s-ar putea sa nu se stie daca ai gura mare . Eu l-am rugat sa ma corecteze cand i-am memorat nr de tel si a facut asta m-a corectat , asa ca am bagat la bila. Ori cum daca zici Joca asa cum vezi scris , nu intelege nimeni ce zici si asta incepand de la vamesi , asa ca n-are rost . Aviz eventualilor pescuitori exaltati ce vor sa mearga acolo . E destul de simplu sa ajungi momeala pentru stiuci dupa ce ai fost lestat cu un plumb de 9 mm direct in " capu sec de Roman adevarat " Very Happy . Avizez asa fiindca asa am fost avizati si noi .

Ma iertati cei care sunteti pescari ca am inceput cu asta , da la ultima iesire la Csocaly 13.11.2011 am ramas asa cu un gust amar lasat de la 2 echipe de Romani neaosi , unii de pe la Baia Mare si altii Satmareni si doamne ce mi-as fi dorit sa fiu un "sniper" chiar si de zi , m-as fi camuflat in trestie si in 5 minute le sapam si groapa comuna , la cretini . Numa sa-i stiu disparuti in misiune . Da sa revenim la mica , frumoasa si scurta expeditie in Serbia.

Cu ceva vreme in urma ma gandeam asa in sinea mea , " Ce toamna frumoasa am avut , ce frumoasa descoperirea de la Csocaly Ungaria " , ei aici la Sarbi e altceva , aproape ca e impropriu sa vorbesti despre o balta , nu , nu e mult mai mult decat doar o balta si chiar daca am aterizat acolo la vreme cu natura moarta , noi am avut pana la urma , natura moarta cu stiuci , nu cu flori , nu cu bostani , nu cu alte chestii pe care le picteaza in general artistii . Am prins fiecare cate doua marlite ( vorba lui Ciprica ) de Joca , asa intre 3 si 4 kile , am invatat multe , incepand de la cum sa manevrezi motorul cu benzina Sarbesc pana la mici detalii despre cu ce se mananca intindrea de apa Jezero Joca , detalii da detalii , ca sa ajungi la detalii trebuie sa iesi , sa iesi din casa sa te urci in masina si sa cauti . Am iesit , am cautat , am gasit , am vazut , am trait toata treaba , experienta a fost superba , la fel si locul si natura si oamenii , chiar si la vreme cu natura moarta . Am vietuit 8 ore la 0 grade intr-o barca adevarata de 10 metri patrati cu Cristi Trerebesi ( Tetzi ) de la care am invatat cu totii ca naluca de 10 Euro e buna , buna rau .

Sunt posesorul video a doua drill-uri avute de Tetzi ieri cu doua stiuci de la Jezero Joca , din pacate , si-mi cer scuze pentru asta , am fost atat de absorbit de a filma stiuca in apa incat nu l-am filmat si pe el , deloc, da pot sa va confirm ca e un " virtuoso" si arcusul din mana lui a fost intins la maxim in doua randuri .

Despre mine , mai nimic , e prima oara cand scriu aici pe forum , eu nu sunt inca un pescar cu state , ieri am avut o treaba de facut si am facut-o , aproape 1000 de kilometri fara probleme , 8 ore de pescuit in paradis , o siuca de 4 Kile adusa direct din padure cu lingura de la Rapala si inca una de 3 kile de la buza nuferilor cu Zalt-ul , da zalt-ul cumparat anul trecut de la Cipri Savu pentru Sacalaia , pana la urma prinde stiuca Shocked , da nu oriunde . Revin cat de curand se poate , cu inregistrarile video .

Habemus Ciuca ! am exclamat la un moment dat , asa se zice un sarba la stiuca " ciuca " retineti si asta , ca poate fi de folos la o discutie cu vamesul , macar . Toate cele bune si merci baieti , special 10X pentru Adi Budau de la Carei care ne-a insotit , pescar adevarat si hotarat , era cat pe ce sa mergem cu o gaura in masina si era mare pacat .

Pe curand , probabil ca de ziua Romaniei care pica joi , adica , liber de joi pana luni , parca tot o stiuca pe release , ar trebui sarbatorita Very Happy

Cu stima , Adi Matei



Sus In jos
http://www.elog.ro
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeDum 27 Noi 2011 - 11:48

Felicitări băieți!
Adi, s-a dovedit că ești un pescar foarte bun și un partener de pescuit deosebit însă nu știam că ai și un talent ascuns de narator.
Îmi place mult cum „ați dat raportul” acestei misiuni.
Misiune îndeplinită! Pe loc repaus!
Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Stiucarieroi
Sus In jos
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeDum 27 Noi 2011 - 12:28

totusi niste poze...ca la rubrica asta suntem!
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeLun 28 Noi 2011 - 7:46

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA 100_0885

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA 100_0886

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture079

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture080

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture075

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture083

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture085

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture077

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Picture082
Sus In jos
cipibm
New Member
New Member



Mesaje : 48
Data de inscriere : 12/03/2011
Varsta : 56
Localizare : baia mare

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeMar 29 Noi 2011 - 8:20

Bravo!Santeti o "comunitate"SUPERTARE de Pescari.Jos cu palaria.Va admir si va invidiez.STIMA!
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeDum 4 Dec 2011 - 8:49

Ziua Romaniei a fost sarbatorita asa cum am promis cu o stiuca pe release in Serbia. Very Happy

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3434

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3440

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3437

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3430-1

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3428

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3438

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA DSCF3429
Sus In jos
C. Bojan
New Member
New Member
C. Bojan


Mesaje : 19
Data de inscriere : 18/03/2011

Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitimeSam 10 Dec 2011 - 6:29

De ciudă ce m-i pă Domniile Voastre îmi vine să vă întreb: ”Da' scumpă o fo' tare plastilina, că vreu și io și-mi fac barăm vo' tri dăraburi”! Laughing
Frumos!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA Empty
MesajSubiect: Re: Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA   Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA I_icon_minitime

Sus In jos
 
Jezero Joca „THE PIKERASSIC PARK” of SERBIA
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Jezero Joca - The final countdown
» Jezero Joca Septembrie 2012
» Jezzero Joca Sept.2012

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pozele voastre-
Mergi direct la: