Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 asa e pe la noi

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
simpfzoli
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/10/2012
Varsta : 44
Localizare : satu mare

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: asa e pe la noi   asa e pe la noi I_icon_minitimeMar 16 Oct 2012 - 0:13

am s ava povestesc pe scurt o intimplare ce am pati eu acum cca 2 saptamini pe o balta din judet. m-am deplasat impreuna cu un amic de al meu cu care merg de obicei sa ne mai deprafuim betele. Am platit frumos taxa de zi si ne-am deplasat la locul de pescuit, patronul a venit dupa noi ca sa imi spuna pe o voce pecare nici nu incerc sa o comentez: MA SA FACIBINE CA LA PLECARE SA STRINGI CHISTOACELE DUPA TINA , CA NU TI LE STRING EU DUPA TINE......Deci nu pot sa va spun cum m-am simtit toata ziua. recunosc ca sunt un fumator , dar la amanuntele de acest gen sunt MEREU foarte atent si chiar daca fumez pe balta chistoacele le arunc intr-un singur loc si la plecare le string cu mare atentie. degeaba i-am spus eu ca le-am strins dupa mine dar tot el o tinea pe alui. poate ca din ecest simplu motiv a pierdut un client, (destul de bun zic eu). am fost in acest an cel putin de 10 ori pe lacul respectiv dar de atunci n am mai mers si am sa ma gindesc de 2 ori inainte de a ma duce.
Sus In jos
robicopilu
New Member
New Member
robicopilu


Mesaje : 37
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 35
Localizare : satu mare

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: Re: asa e pe la noi   asa e pe la noi I_icon_minitimeMar 16 Oct 2012 - 0:56

pe balta respectiva patronu ti-a dat o scrumiera sau orice cutie in care sa iti arunci tigarile?
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: Re: asa e pe la noi   asa e pe la noi I_icon_minitimeMar 16 Oct 2012 - 3:29

Luand in calcul cele scrise de tine si cele intalnite de mine pe balti,trebuie sa recunosc ca patronii pot fi judecati pentru vocabularul si tonul folosit,cat si despre curatenia mentinuta in proprietatea lor,doar daca locatia este imprejmuite cu gard si primesti bilet/nr de stand.De ce? Pentru ca pot fi indentificati relativ usor generatorii de gunoi.
In schimb in locatiile neimprejmuite e foarte dificil sa controlezi acest fapt sau cine dintr-e ,,pescari” sunt generatorii de gunoi sau harciogii standului de pescuit.Pentru ca fiecare pescar spune ca asa a gasit locul de pescuit.Sunt sigur ca patronul nu reactiona asa daca observa ca ai improvizat o scrumiera dintr-o doza de bere(eu nu fumez,dar am vazut la multi pescari ,,scrumiera” de acest tip).Bun,veti spune, pai nu platim bilet ?Atunci sa curete patronul.Nu zic, poate fi spus si asa.Dar inainte de a comenta,regula bunului simt te trimite la proverbul cu barna si paiul.Adevarul este ca este greu de stabilit la cine-i barna si la cine-i paiul in cazuri de acest gen,drept pentru care am sa va povestesc o situatie cu care sunt sigur ca v-ati intalnit si dvs.Plec cu Gabriel la o partida de pescuit la balta Csilag ,joia trecuta si ne oprim la pontonul ,,x” langa o masa cu o bancuta din lemn.Era ora 18.30.Credeti-ma in jur hartii,pahare,pungi de la diferite seminte ,doze de bere,desi ,cosul de gunoi era la cca. 15m.Pentru ca era tarziu, am neglijat mizeria gasita in stand,pentru a finaliza montarea si lansarea firelor in apa,inainte de a se intuneca,urmand sa curatam locul la terminarea actiunii pentru care de fapt si de drept am venit pe balta.Finalizand tarziu actul, am amanat pentru dimineata,curatarea locului.Dimineata au venit catva pescari in vecini,uitandu-se suspect in jur si apoi la noi,sesizand pe mimica fetelor, grimase ce sugerau,ceva de genul,,ce mizerabili sunt si astia”!
Dupa ce au plecat pescari la standul lor,am adunat toata mizeria facuta de altii,cu o ciuda,zicandu-mi in gand,de ce naiba n- am adunato aseara! Asa-i dragi pescari, ca daca un mizerabil lasa gunoiul pe locul de pescuit,fie coji de seminte,mucurii de tigara,pungi,etc,etc, si vii tu pe acel loc,esti catalogat de patron de pescari si de cei care trec pe langa tine,ca mizerabil,ori cat de mult ai incerca sa te justifici si sa explici ,ca asa ai gasit locul si cat de serios esti tu ?!E cam greu de de convins asistenta in regula ,,cuvant contra cuvant “nu-i asa?
In concluzie nu-i iertati pe ,,pescarii”pe care-i gasiti pe balta cu gunoi in jurul lor,cand preluati locul de pescuit,ori cat de mult s-ar justifica ,cum ca nu el a facut mizerie .
Da,da stiu baieti,ca nu-i usor cu unii,mai ales daca sunt si putin ,,afumati”dar nici sa-i toleram ,suportand noi efectul nesimtiri lor,nu-i o solutie.
Dar nici pe patron nu-l scuzati,atunci cand intrii in locatie si constati mizerie in stand,peste normalitatea pe care ti-o permiti si o poti rezolva pe loc, solicitand agentul de paza si/sau patronul,prezentala fata locului.
Stiti de ce ,nu? Pentru simplul motiv ca si ei la randul lor,fie patron,fie pescar,alta data,vor verifica mai atent si va trage la raspundere (sper)nesimtitul,care vrea sa plece ,fara sa-si igenizeze locul folosit.
Iar ca sa dovedesti ca esti civilizat si bine intentionat pe balta ,este necesar sa ai la tine un sac de gunoi,sa nu mananci seminte,decat intr-o punga ,iar flacoanele si/sau dozele sa se depoziteaza presate(la flacoane se scoate dopul,presand aerul afara si pliind-o in doua,dupa care se pune dopul inapoi) daca fumezi ,improvizeaza o scrumiera ,etc.
P.S Imi cer scuze pentru vocabularul folosit dar credeti-ma ,naiba stie ce termen sa folosesc pentru acest tip de indivizi ,fie pescar,fie patron,care nu respecta si mentine un minim de igiena al zonei in care interactionam cu natura.Sau naiba stie ce sa mai cred, probabil ca natura sa fie in fapt, factorul declansator ,pentru unii,cei drept,de intoarcere la Homo… Mizerabilus !Oare gresesc ?
Sus In jos
simpfzoli
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/10/2012
Varsta : 44
Localizare : satu mare

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: Re: asa e pe la noi   asa e pe la noi I_icon_minitimeMier 17 Oct 2012 - 2:43

pe mine mai mult m-a deranjat tonul lui fata de un client. eu daca eram in locul lui cu siguranta nu jigneam pe nimeni chiar daca stirngeam chistoace dupa el. in acest an am fost de cel putin 10 ori pe balta lui impreuna cu un prieten si am platit taxa de 50 de roni pe 12 ore. am fost cit se poate de corect din toate punctele de vedere, deci eu sa fiu in locul lui as avea grija de cei citiva clienti caci din pacate traim niste vremuri de criza si nu la tot coltul se gasesc pescari care is dispusi sa plateasca aceea taxa. eu sunt sofer international transport de persoane sa nu va spun ca ajungind la Roma cum imi arata masina, dar nu comentez nimanui nimic ca sunt constient ca din iei traiesc si chiar din banii facuti pe urma lor imi mai permit sa mai ies si la pescuit. iar chistoacele be balta rescpectiva le pun linga suportul de bete iar la plecare le stirng e toate in punga in care era nada, sau in conserva de bonduele, ei da astea nu au improtanta in ce le string , chestia e ca le string.
Sus In jos
Orosz Roland
New Member
New Member



Mesaje : 12
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Domanesti

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: as avea o intrebare dupa cum ai scris ca ai fost de 10X asta inseamna ca balta este buna?? si ma intereseaza balta te rog spunem i cv detalii despre balta!   asa e pe la noi I_icon_minitimeMier 31 Oct 2012 - 9:14

simpfzoli a scris:
pe mine mai mult m-a deranjat tonul lui fata de un client. eu daca eram in locul lui cu siguranta nu jigneam pe nimeni chiar daca stirngeam chistoace dupa el. in acest an am fost de cel putin 10 ori pe balta lui impreuna cu un prieten si am platit taxa de 50 de roni pe 12 ore. am fost cit se poate de corect din toate punctele de vedere, deci eu sa fiu in locul lui as avea grija de cei citiva clienti caci din pacate traim niste vremuri de criza si nu la tot coltul se gasesc pescari care is dispusi sa plateasca aceea taxa. eu sunt sofer international transport de persoane sa nu va spun ca ajungind la Roma cum imi arata masina, dar nu comentez nimanui nimic ca sunt constient ca din iei traiesc si chiar din banii facuti pe urma lor imi mai permit sa mai ies si la pescuit. iar chistoacele be balta rescpectiva le pun linga suportul de bete iar la plecare le stirng e toate in punga in care era nada, sau in conserva de bonduele, ei da astea nu au improtanta in ce le string , chestia e ca le string.
Sus In jos
simpfzoli
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/10/2012
Varsta : 44
Localizare : satu mare

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: Re: asa e pe la noi   asa e pe la noi I_icon_minitimeJoi 1 Noi 2012 - 4:26

roland , in judet la noi sunt multe belti . iar daca sunt bune sau nu te las pe tine sa le descoperi. nu stiu ce inseamna la tine o balta buna . dar eu nu neaparat ma uit la cit de des este populat o balta . idea este ca atunci cind iesi la un pescuit sa te simti bine iar daca mai prinzi si peste ..... este ceva super ok.
Sus In jos
Orosz Roland
New Member
New Member



Mesaje : 12
Data de inscriere : 23/04/2012
Varsta : 28
Localizare : Domanesti

asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: Da asa este   asa e pe la noi I_icon_minitimeMar 6 Noi 2012 - 12:13

simpfzoli a scris:
roland , in judet la noi sunt multe belti . iar daca sunt bune sau nu te las pe tine sa le descoperi. nu stiu ce inseamna la tine o balta buna . dar eu nu neaparat ma uit la cit de des este populat o balta . idea este ca atunci cind iesi la un pescuit sa te simti bine iar daca mai prinzi si peste ..... este ceva super ok.
Sus In jos
Continut sponsorizat





asa e pe la noi Empty
MesajSubiect: Re: asa e pe la noi   asa e pe la noi I_icon_minitime

Sus In jos
 
asa e pe la noi
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Discuţii Generale :: Discuţii Generale-
Mergi direct la: