Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 chereusa

In jos 
+10
isofachesergiu
Andrei H.
djsoso(sorinboja)
mihai66
dr.florin
FIRU STIOP
hyskyflv
Ghita N.
catalin
adrian
14 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
adrian
New Member
New Member
adrian


Mesaje : 47
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : satu mare

chereusa Empty
MesajSubiect: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 8 Apr 2011 - 3:19

a fost cineva la chereusa anul acesta? concluzii...
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 8 Apr 2011 - 6:53

am intrebat si eu dar nu a raspuns nimeni
Sus In jos
Ghita N.
Junior Member
Junior Member
Ghita N.


Mesaje : 103
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 35
Localizare : Satu Mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeDum 10 Apr 2011 - 7:27

am fost eu,o stiuca de 5.5 kg,la pestisor,frumos acolo:>
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 9 Sept 2011 - 9:55

ceva informatii (noutati) despre chereusa ?

Sus In jos
hyskyflv
New Member
New Member



Mesaje : 11
Data de inscriere : 27/04/2013

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 14 Iun 2013 - 3:00

a fost cineva recent..?
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 14 Iun 2013 - 4:36

Da am fost anul acesta de cca. 5 ori X 24 de ore, impreuna cu,Gabriel. Am prins la fiecare partida crapi foarte frumosi.Crapii aveau greutatea  de 3 ,5,7,9.12,5 si 16,3 kg ,record pe balta Chereusa ,prins de Gabriel si un somn de 5 kg.
Aceasta balta are un farmec aparte ,din toate punctele de vedere.Doar cu un singur lucru doresc sa va atarg atentia ,vis a vis de pescuitul pe aceasta balta.Pentru a avea o partida reusita(atentie pestele este  foarte reticient la  nade si momeli)nu incercati varianta  folclorica,,poate am noroc,poate ma ajuta D-zeu,acolo nu merge!Merge doar daca lucrul facut este cat de cat profesionist.Este o sugestie  si nu o ridicare in slavi a caltatii noastre de pescari.
In rest va stau la dispzitie cu mai multe informatii,sigur daca doriti acest lucru.
Voi incerca sa pun filmuletul si pozele cu capturile si eliberarea lor, cat mai curand posibil pe forum.
Pana atunci tot binele din lume si fire intinse!
Sus In jos
hyskyflv
New Member
New Member



Mesaje : 11
Data de inscriere : 27/04/2013

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 14 Iun 2013 - 7:08

ati pescuit plantat sau doar de pe mal?
am inteles ca balta are un strat gros de namol
ati folosit bile sau ati mers pe varianta cu porumb ca momeala 
daca nu sunt prea indiscret:)
Sus In jos
hyskyflv
New Member
New Member



Mesaje : 11
Data de inscriere : 27/04/2013

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 14 Iun 2013 - 7:13

am in plan o iesire de 48 ore weekend-ul viitor si orice sfat mi-ar fi util...
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeDum 16 Iun 2013 - 23:52

In general substratul baltii este malos ,in cea mai mare parte.Dar sunt cateva zone cu pragurii, unde solul este tare. Aceste zone sunt balizate cu flacoane de catre  proprietarii pontoanelor si /sau pescarii care frecventeaza aceasta balta .In cea ce priveste modul de nadire, va confirm ca  este permisa orice metoda ce nu aduce atingere colegilor de pescuit.Adica ,cu barcuta de plantat,cu barca,(numai  la amiaza si la sosirea pe balta,noapte este interzis).Gabriel are o barcuta de plantat pe care noi am folosit-o in cea mai mare parte a partidelor sustinute pe aceasta balta.
Momeala folosita au fost boilliesurile ,,home made” facute de Gabriel,dar si porumbul preparat tot de noi.Ca nada am folosit pentru boiliesuri,sfarmaturi din acelasi tip de momeala +pelete, dipuite in exces,iar la momeala de porumb am folosit ca nada,amestec de porumb cu diferite seminte ca;grau,mei, srot de floarea soarelui,canepa,etc.In general pe aceasta balta se foloseste si porumbul ,,puturos” in functie de priceperea fiecarui pescar/prepararea lui si desigur in urma unor rezultatele obtinute pe diferite balti cu acel tip de nada si momeala. Ar fi de dorit sa divulg exact tipul de momeala si nada folosita de noi pe parcursul partidelor,dar n-am sa o fac si nu mi-o luati in nume de rau,pentru ca pescuitul nu este matematica, ca pe aceeasi operatie ,sa avem acelasi rezultat.Si atunci m-ati putea acuza ca nu am fost sincer cand am precizat momeala si nada.De ce ?simplu,la roman si daca-i spuii de bine te interpreteaza,zicand in sine lui,,...urmareste el ceva,ma prosteste el pe mine “? …,etc,etc.
Taxa este de 50 lei/24 de ore ,pe ponton, iar pe diguri 40 de lei.Se poate  campa cu autoturismul in  locatia standului pe toata perioada partidei de pescuit.Pentru inchirierea pontonului si/sau alte informatii,sunati la d-na Liliana Banc,nr.mobil:0745479457, din timp,chiar de luni pentru week-end.
E posibil sa fac o iesire si eu la finele acestei saptamani.
In rest tot binele din lume si fire intinse.
Sus In jos
hyskyflv
New Member
New Member



Mesaje : 11
Data de inscriere : 27/04/2013

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeLun 17 Iun 2013 - 2:19

multumesc pentru informatii
am inteles ca pe partea cealalta la pontoane accesul se face doar cu barca 
este adevarat.?
cam ce adancime are apa in medie?
ultimele pontoane au apa mai mica sau apa are cam aceiasi adancime peste tot
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeLun 17 Iun 2013 - 3:31

Balta Chereusa este una de tip baraj de colectare a apei si in consecinta fluctuatiile de adancime sunt crescatoare de la 1,8 m. la,,coada” lacului, la 2,5-3 m, la baraj(digul cu dale) in perioada cu precipitatii pluviometrice normale/an.Sub pontoane adancimea medie este de cca 1,2 m,pe toata lungimea baltii,(verificat cu sonarul) iar la mijloc de cca. 1,8 m. datorat unui canal ce traverseaza balta de la coada la baraj, pe mijloc(cam acolo sunt si pragurile tari si balizele...pestii nu-i garantez neaparat acolo !).Accesul la pontoanele de pe malul opus livezii se face,intr-adevar cu barca,(exceptie primul ponton de la baraj),personala sau imprumutata de la patron.Va sugerez sa aveti mare grija la aceste pontoane,(verificatile fara sa fiti incarcati cu bagaje) deoarece,unele, nu au fost folosite de ani buni si se pot afla intr-o stare de degradare majora(dealtfel si unele de pe partea cu livada sunt cam nesigure).Acum doi ani un ponton de pe zona de interes a dvs.sa prabusit in apa . Ca sa nu mai vorbesc in situatia unor  necesitati fiziologice inerente si umane ,deoarece nu dispuneti de amenajare expresa pe ponton si nici acces pe malul cu pontonul .In consecinta trebuie sa traversati lacul catre livada unde sunt toalete .Asta insemnand trecerea peste firele  colegilor de pe pontoanele opuse,cu spectacolul si ,,urarile “de rigoare,nascute  ad-hoc de aceasta situatie.Iar daca veti fi vazuti ca va faceti necesitatile in apa ,va las pe dvs.si cititorii sa trageti concluziile de rigoare, cum vor reactiona ,patronii,proprietarii de pontoane si pescarii de pe balta.Iar daca le faceti in apa indiferent de care tip ,nu cred doriti sa stiti ce calificativ meritati.Sigur ca se naste intrebarea …si cei de facut,vorba lui Lenin, cred ca o galeata in plus nu strica nimanui, niciodata, mai ales la pescuit.
 
In rest tot binele din lume si fum din frane!
Sus In jos
hyskyflv
New Member
New Member



Mesaje : 11
Data de inscriere : 27/04/2013

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeLun 17 Iun 2013 - 3:59

interesant si profund 
mersi ...
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: O fi mai bine...ofi mai rau ?   chereusa I_icon_minitimeLun 28 Oct 2013 - 2:43

Din discutia avuta cu D-na Liliana Banc ,sotia administratorului Baltii Chereusa,Mircea Banc,va informez ca apa a fost lasata jos si in consecinta pescuitul pana in primavara lui 2014 este compromis.Secarea baltii se pare ca a fost facuta pentra ca locatia intra in licitatie in prima decada a lunii noiembrie si exista probabilitatea ca alta(e)persoana sa o administreze.Noul proprietar il vom conoaste dupa 15.nov.2013, din spusele d-nei L. Banc. Pestii am inteles ca vor fi stocati in bazinul mic al fermei.Sigur ca fiind curios ce a ascuns balta,am intrebat cati pesti si din ce specii sunt predominanti.Mi-a raspuns ca din specia crap sunt cei mai multi,apoi stiuci,somni,fitofag,caracude,carasi,salai,etc,etc
PS.1.In ultimul moment am aflat de la un pescar care a fost duminica 27.10.2013 la balta ,,X”,la pescuit si a vazut cand s-a populat cu cca. 20 buc.crap,cu greutatea cuprinsa intr-e 5 si 14 kg si ca pestii ar fi fost cumparati de la Cherausa ,inclusiv stiuci, una de cca 10 kg.
PS.2 Mi-as dorii foarte mult ca aceasta locatie sa ramana naturala si nealterata asa cum multi iubitori de pescuit ADEVARAT isi doresc. Iubesc acesta balta pentru ca,conteaza stiinta pescarului si nu lacomia pestelui,pentru a avea rezultate Pe celalalte balti private, pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă(no offense).
Sa auzim numai de bine!Am sa revin cu noutati !
Sus In jos
dr.florin
Senior Member
Senior Member
dr.florin


Mesaje : 255
Data de inscriere : 14/03/2011
Varsta : 46
Localizare : SATU MARE

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeLun 28 Oct 2013 - 23:15

FIRU STIOP a scris:
Din discutia avuta cu D-na Liliana Banc ,sotia administratorului Baltii Chereusa,Mircea Banc,va informez ca apa a fost lasata jos si in consecinta pescuitul pana in primavara lui 2014 este compromis.Secarea baltii se pare ca a fost facuta pentra ca locatia intra in licitatie in prima decada a lunii noiembrie si exista probabilitatea ca alta(e)persoana sa o administreze.Noul proprietar il vom conoaste dupa 15.nov.2013, din spusele d-nei L. Banc. Pestii am inteles ca vor fi stocati in bazinul mic al fermei.Sigur ca fiind curios ce a ascuns balta,am intrebat cati pesti si din ce specii sunt predominanti.Mi-a raspuns ca din specia crap sunt cei mai multi,apoi stiuci,somni,fitofag,caracude,carasi,salai,etc,etc
PS.1.In ultimul moment am aflat de la un pescar care a fost duminica 27.10.2013 la balta ,,X”,la pescuit si a vazut cand s-a populat cu cca. 20 buc.crap,cu greutatea cuprinsa intr-e 5 si 14 kg si ca pestii ar fi fost cumparati de la Cherausa ,inclusiv stiuci, una de cca 10 kg.
PS.2 Mi-as dorii foarte mult ca aceasta locatie sa  ramana  naturala si nealterata asa cum multi iubitori de pescuit ADEVARAT isi doresc. Iubesc acesta balta pentru ca,conteaza stiinta pescarului si nu lacomia pestelui,pentru a avea rezultate Pe celalalte balti private, pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă(no offense).
Sa auzim numai de bine!Am sa revin cu noutati !
Pestele nu a campat in bazinul mic al fermei respective , el a fost vandut in TOTALITATE catre diferite balti "X" !
Asa ca noul contractant al baltii Cherausa , trebuie sa inceapa cu o populare masiva !
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMar 29 Oct 2013 - 0:40

De acord cu tine Florine!Eu stiam exact unde au ajuns si/sau vor ajunge pestii,inainte de a vorbi cu d-na L.Banc.Dar discutia pe care am purtat-o la telefon am reprodus-o intocmai.Nu mi-am permis sa scriu altceva ,odata ce nu am avut alte informatii de la cei care administreaza balta,in acest sens.Eu stiu in procent de 70%,pana in acest moment, cine va prelua aceasta balta.Daca va fi asa ,atunci fiti siguri baieti,ca balta va avea peste serios, pentru toate categoriile de impatimiti.
sa auzim numai de bine !
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMar 29 Oct 2013 - 6:20

stiu eu 2 investitori!!
1. Patronul RCS-RDS
2. Patronul SBS(nu stiu daca din Romania sau Ungaria)
Bineinteles ca nu ei direct, doar prin reprezentanti(din Carei).
Sus In jos
mihai66
New Member
New Member



Mesaje : 46
Data de inscriere : 09/03/2011

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMar 29 Oct 2013 - 13:18

Oricine va veni dupa... "actuala administratie" va fi un mare castig pentru balta aia frumoasa.
Sus In jos
djsoso(sorinboja)
Active Member
Active Member
djsoso(sorinboja)


Mesaje : 132
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 41

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMar 29 Oct 2013 - 23:58

...''e pe vine'' al doilea lac din judet cu taxe mai mari decat in Ungaria, nu stiu de ce presimt eu treaba aceasta Question
Sus In jos
http://www.djsatumare.ro
Andrei H.
Active Member
Active Member
Andrei H.


Mesaje : 177
Data de inscriere : 08/05/2011
Varsta : 38
Localizare : Satu Mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMier 30 Oct 2013 - 3:20

djsoso(sorinboja) a scris:
...''e pe vine'' al doilea lac din judet cu taxe mai mari decat in Ungaria, nu stiu de ce presimt eu treaba aceasta Question
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Presimpte si tu numerele la loto nu prostii Very Happy 
Sus In jos
http://www.prepelitesm.uv.ro
isofachesergiu
New Member
New Member
isofachesergiu


Mesaje : 45
Data de inscriere : 09/03/2013

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 1 Noi 2013 - 22:47

dr.florin a scris:
FIRU STIOP a scris:
Din discutia avuta cu D-na Liliana Banc ,sotia administratorului Baltii Chereusa,Mircea Banc,va informez ca apa a fost lasata jos si in consecinta pescuitul pana in primavara lui 2014 este compromis.Secarea baltii se pare ca a fost facuta pentra ca locatia intra in licitatie in prima decada a lunii noiembrie si exista probabilitatea ca alta(e)persoana sa o administreze.Noul proprietar il vom conoaste dupa 15.nov.2013, din spusele d-nei L. Banc. Pestii am inteles ca vor fi stocati in bazinul mic al fermei.Sigur ca fiind curios ce a ascuns balta,am intrebat cati pesti si din ce specii sunt predominanti.Mi-a raspuns ca din specia crap sunt cei mai multi,apoi stiuci,somni,fitofag,caracude,carasi,salai,etc,etc
PS.1.In ultimul moment am aflat de la un pescar care a fost duminica 27.10.2013 la balta ,,X”,la pescuit si a vazut cand s-a populat cu cca. 20 buc.crap,cu greutatea cuprinsa intr-e 5 si 14 kg si ca pestii ar fi fost cumparati de la Cherausa ,inclusiv stiuci, una de cca 10 kg.
PS.2 Mi-as dorii foarte mult ca aceasta locatie sa  ramana  naturala si nealterata asa cum multi iubitori de pescuit ADEVARAT isi doresc. Iubesc acesta balta pentru ca,conteaza stiinta pescarului si nu lacomia pestelui,pentru a avea rezultate Pe celalalte balti private, pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă(no offense).
Sa auzim numai de bine!Am sa revin cu noutati !
Pestele nu a campat in bazinul mic al fermei respective , el a fost vandut in TOTALITATE catre diferite balti "X" !
Asa ca noul contractant al baltii Cherausa , trebuie sa inceapa cu o populare masiva !
salutare
in una din acele balti "X" au ajuns 24 bucati de crap intre 10 si 16 kg.
legat de stiuci au fost recoltate 2 bucati mai rasarite una de 9 si una de 6, iar restul aveau in jur de 1-2 kg intr-adevar destul de multe bucati.
in schimb balta a avut 1 singur amur si f multi somni de 5-8 kg.
legat de acel "X" de ce sa ne ascundem dupa litere, este vb de balta Moby Dick.
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeDum 3 Noi 2013 - 23:20

Sergiu, cel putin eu ,NU am  incercat si NU incerc sa ma ascund nicio clipa dupa cuvinte.De multe ori sunt suparator de direct,desi stii cum se spune,,decat un adevar dur mai bine o minciuna frumoasa”Logica mea a fost de a nu face publicitate, PE GRATIS, nici unei balti,ori cat de ,,pom laudat ar fi ea…” Pe alte forumuri administratorii interzic publicitatea gratuita,stergand postarile si avertizand forumustii, de a se incadra  in regulamentul forumului.Administratori primesc,obiecte si bani din publicitate si din acei bani si cu acele obiecte sunt premiate ,centre de copii orfani,cele mai bune articole de pe forum votate de cititori si/sau pescarii, care castiga diferite competitii, interne si externe etc,etc.Acesta este punctul meu de vedere si nu are nicio tenta de scuza sau acuza, ori  manipulare a administratorilor intr-un sens sau altul, privind modul de administrare a acestui forum.
In rest sa auzim numai de bine !
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 15 Noi 2013 - 4:33

Dupa al doilea tur de licitatie ,balta Chereusa a fost adjudecata,azi 15.11.2013, de catre un pescar din Carei,dl.Vaju Ioan.In termen de 3 zile are obligatia sa semneze contractul ,iar la 30 de zile dupa semnare, in conformitate cu legea si caietul de sarcini,se obliga sa depuna suma de adjudecare,de cca 1,2 miliarde de lei(vechi).In caz contrar pierde dreptul castigat si acest drept se transfera la urmatoarea persoana din lista de licitatori,adica dl.Vasile Taranu.In concluzie pana pe la Craciun o s-a cunoastem adevaratul proprietar.
Pana atunci s-a auzim numai de bine
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeVin 15 Noi 2013 - 9:20

Vaju Ioan este un pescar foarte bun dar este paznic de cimitir din Carei.
nu cred sa aiba atatia bani.
este lucratura celui de-al doilea care o sa plateasca cam 700 de milioane pe an
si cand te gandesti ca mircea platea cam 170 de milioane pe an:affraid: 
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMar 19 Noi 2013 - 0:47

Sigur ca putem face speculatii Cataline, fara o relevanta pertinenta in ceea ce priveste potenta financiara a castigatorului licitatiei baltii Cherausa.Motivul se pare este unul foarte simplu,nu avem date.Prin ,,folclorul” careian  circula (si)aceasta varianta cum ca, dl.Vaju Ioan are dificultati financiare,asa cum bine ai auzit si tu.Daca este adevarat, atunci ne poate duce gandul la unele posibile scenarii in jocul licitatiei:
1.A facut un joc in ceea ce priveste ridicarea valorii locatiei peste cea reala, pentru a obtine un venit necuvenit.Adica cel de pe locul doi sa-i plateasca o anumita suma ca sa  renunte sa semneze actele.Acest fapt ar duce automat la pierderea licitatiei si locul doi devine castigator
2.Este un interpus.
3.Stia cine va fi posibilul castigator si a facut jocul,,mortii subite”, pentru a castiga al treilea.Adica, a licitat pana  a dublat valoarea practica a baltii, pentru ca  urmatorul licitator(cel de pe locul doi,care stia el ca va castiga)  sa renunte deoarece suma licitata +costurile colaterale ,vor fi imposibil de suportat. Apoi fiind castigator , nu mai semneze contractul de adjudecare,ca  s-a castige cel de pe locul trei ,care probabil s-a oprit la  jumatatea  sumei(valoarea reala dupa mine a locatiei).
Acum trebuie sa  va spun ca toate imobilele sunt proprietatea d-lui Mircea Banc,inclusiv drumul de acces de la sosea la balta.In consecinta castigatorul ,trebuie (sau altii, daca renunta castigatorul) sa-si faca niste calcule financiare,deoarece sunt costuri colaterale pe langa suma de 1,2 mld.lei de adjudecare a licitatiei pentru punerea baltii in functiune,cum ar fi:
-drum de acces(daca nu face altul ,va plati o suma de servitute pentru cel existent)
-populare  cu peste(dupa calculele mele pentru suprafata de luciu de apa existent, cca 22ha, este necesar un minim  de cca..5 to  crap,2 tone amur si vreo 500kg de rapitori,adica pe putin inca vreo 500mil.lei)
-igenizarea  baltii, partea cu livada ,(curatat stuful pentru noi standuri+pontoane,etc)inca minim 200 mil lei.
In concluzie,suma de investit din punctual meu de vedere pentru a  functiona balta in conditii de pescuit,acceptabile, se ridica la cca. 45-50.000euro.
Indiferent cine va gestiona aceasta balta,daca o va face pentru  conditii de pescuit,decente ,naturale si civilizate ,o sa-i trecem,,pragul”(cel putin eu),daca nu…voi(m) avea amintiri frumoase!
PS.1 Am detaliat putin acest subiect,cu scuzele de rigoare, pentru  a intelege mai bine  jocurile din spatele unor  licitatii care pot  dezvolta sau din pacate , distruge o afacere,prin prisma unor  indivizi care urmaresc doar castigul si nimic mai mult .Sper  ca nu e cazul in situatia de fata…
PS. 2 N-am inteles ce vrei sa spui ,Cataline cu ,,lucratura celui de-al doilea"
In rest sa auzim numai de bine !
Sus In jos
adrian
New Member
New Member
adrian


Mesaje : 47
Data de inscriere : 16/03/2011
Localizare : satu mare

chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitimeMar 19 Noi 2013 - 15:03

aceste sume sunt pe an?... sau???
Sus In jos
Continut sponsorizat





chereusa Empty
MesajSubiect: Re: chereusa   chereusa I_icon_minitime

Sus In jos
 
chereusa
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» poze Chereusa
» 02.12.2o12 Lacul Chereusa este inchis.
» CUPA Chereusa,Ed.I,2012,spining din barca.
» Concurs de pescuit la copca.Cupa Chereusa Ed.I.
»  Concurs de pescuit spinning din barca"CUPA CHEREUSA" Ed.II.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Locuri de pescuit :: Bălţi şi lacuri-
Mergi direct la: