Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 braconieri legali, traistari, hoti de peste !

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeMar 21 Oct 2014 - 10:16

Cu tristete remarc, ca in ultima vreme in randul pescarilor satmareni apare din ce in ce mai des "braconierul legal". In primul rand sa definesc ce insemna braconierul legal, traistarul. Pescarul care pentru a demonstra inaltele sale "aptitudini" pescaresti recurge la furtul de peste, retinerea peste limita legala, sau daca intalneste ziua perfecta retine inclusiv icra de peste. Mai nou aud din ce in ce mai des povesti cu 30 de stiuci retinute de pe o balta unde se practica catch & release, ca deh 5 buc dam la soacra, 5 la sefu si 5 impart in casa scarii, si restu la familie ca deh ar manca si gura pruncilor. Sau 150 kg ??? de somn prinse ca deh sa vada invidiosii ce mare meserias sunt eu.
Sau de ce nu un salau de 8 kg de pe o balta unde tot asa se practica catch & release, ca vb aia da-l incolo de fraier de patron ca il fac eu.
Continuam cu cei care daca legal poti retine 5 crapi, retin 20 si ii ascund pe unde pot si lista ar putea continua.

Din pacate aceste elemente ne discrediteaza si pe buna dreptate multi proprietari de lucii de apa ne trateaza cu suspiciune si pe noi ceilalati.
Mi-am propus sa atrag atentia si as dori sa luam atitudine impotriva acestor elemente si sa le marginalizam si sa le dam in primire la balti ca sa stie toti: " x e hot de peste, in y nu poti avea incredere etc." Daca ii toleram suntem la fel ca ei si meritam sa fim bagati in aceeasi cloaca.

Pana la urma lipsa de reactie si nepasarea e cea care ne caracterizeaza din pacate in toate domeniile si de aceea suntem acolo unde suntem ca natie si tara.
Toti vorbim dar cand e sa facem ceva concret o dam cotita.0
Hai sa eliminam "braconierul legal" !
Sus In jos
c&r
New Member
New Member



Mesaje : 4
Data de inscriere : 22/10/2014

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeMier 22 Oct 2014 - 9:48

Cipri , ai deschis un subiect foarte sensibil .
Asa cum 'ofiterul acoperit ' este subiectul la zi in Romania , tu cred ca incerci sa-l deconspiri pe ' agentul acoperit ' .
Hai sa-l mai ' descoperim ' putin , poate , poate ne vom da seama despre cine se face vorbire .
Acele 30 de stiuci erau de fapt salai ( si mai grav ) , acel salau de 8 kg era de fapt o stiuca de 8 kg ' retinuta ' printr-o metoda foarte originala
( poate cel care cunoaste aceasta ' mica intamplare ' ne-o va face si noua cunoscuta prin intermediul acestui forum )  , iar acele 150 kg de somn erau de fapt vreo 200 .
Ce mai stiu despre acest ' braconier legal ' este ca o anumita asociatie de pescari i-a acordat cinstea de a-i verifica pe pescarii sportivi  .
Hazliu , nu ? . Hotii striga hotii !!! .
Poate ca , citind aceste randuri , presedintele acestei asociatii ii va retrage acest drept .
Haideti sa luam atitudine fata de aceste persoane , sa ferim baltile pe care le frecventam de ' braconierul legal ' .
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeMier 22 Oct 2014 - 23:51

. Pe vremuri circula o anecdota: Ce este o bila albastra? Un patrat rosu fabricat in Romania!
Morala;Ce este democratia in Romania ?Este anarhie…

Da baieti,c-am asta este starea de fapt ce implica,in mare parte, imaginea unor pescarilor,,sportivi”din Romania.Fara sa-mi arog mari merite ,dar sunt promotorul(si)pe forum, a unei actiuni de civilizare,daca se poate defini asa,prin deschiderea topicului ,,Civilizatia intre a fi sau a nu fi …pe balta”destul de critic si acid,la adresa unor patimasi certati cu normalitatea.Surprinzator este pentru mine,ca nu am gasit aderenti la acesta ideie, sa puna ,,umarul”,alaturi de mine, la civilizarea necivilizatilor,care din pacate,extrapoland, se regasesc pe toate palierele societatii,indiferent de pozitia sociala,profesionala sau etnica.Dar vorba aia, niciodata nu-i prea tarziu.Cu toata lipsa de interes a unor colegi pescari cu pretentii si sigur, cu riscurile aferente a unei actiuni de acest gen,trebuie sa constientizam cu totii, ca trebuie reactionat la toate excesele ce aduc atingere bunului simt,cu toate ,,armele”si in toate modurile ,pentru ca aceasta este singura cale a civilizatiei intr-o societate normala.
Sigur ca abordarea si reactia pe aceasta tema trebuie luata in contextul de cunostere reala a interesului gestionarului,fie administrator ,fie patron, de fond piscicol de a fi riguros cu regulamentul locatiei administrate.Pentru simplul motiv ca sunt administratori si patroni pe care nu-i intereseaza in mod expres cat peste se doseste,ei fiind interesati doar de bani.Si sa fiu clar inteles,ei stiind ca mint la kg-le de peste populat ,nu sunt interesati de un regulament rigid.Mai este o chestie interesanta la unii dintre cei care admnistreaza baltile,ei au prietenii lor ,care pescuiesc ce vor si cum vor,iritand pescarii corecti,care de multe ori fac sacrificii financiare serioase pentru o partida de pescuit.Aceste fapte nu trebuie sa fie nicio scuza pentru niciuna dintre parti, de-a face aceste compromisurii,deoarece dezvolta instincte primare ,greu de combatut.Sigur ca ar trebuii publicate aceste abateri,contraventii sau infractiuni la care suntem expusi de confrati nostrii,cu subiect,predicat,nume si prenume,cum m-au rugat dealtfel niste prieteni, dupa postarile mele din topicul ,,Civilizatia intre a fi sau a nu fi …pe balta” Numai ca orice acuzatie scrisa si nedovedita are relevanta juridica si intra sub incidenta Codului Penal la,calomnie.
In concluzie cea mai la indemana arma impotriva acestor stari de fapt este sa aduci la cunostinta paznicului,adminstratorului sau patronului anormalitatea starii de fapt.Si sa nu ramaneti surprinsi de replicile pa care le veti auzii.Ex; Eram seara pe o balta in judet. Dupa ce am terminat de nadit si lansat ,m-am trezit ca din stanga mea o barcuta de plantat vine si trece peste firele mele(desi este interzisa plantarea cu barcute),vreo 50 m in dreapta.Seara cand a venit patronul dupa taxa ,i-am adus la cunostinta starea de fapt,precizand ca risca cel cu barcuta sa-mi agate toate firele noaptea.Replica lui a fost simpla si dezarmanta,,eu i-am permis,mutati-va daca nu va place”.
Repostez cele scrise de mine in acest sait, vis-a vis de tema abordata, pentru a vedea cum sunt priviti cei care mai doresc si o schimbare;
,,Din pacate, constat aproape de fiecare dată, când vreunul dintre noi îndrăzneşte să iasă din cercul fatalităţii autohtone, ceilalţi ţin să îl ia peste picior, să îl catalogheze in fel si chip, direct pe forum sau aiurea, dintr-un simplu motiv,unele aspecte le depasesc capacitatea lor de analiza si /sau intelegere, sau nu se pliaza pe ,,intelectul ,personalitatea sau smecheria” lor. Sau e probabil o frustrare dominata de un complexul de inferioritate ? Din punctul lor de vedere ,se pare ca in ţara aceasta ai voie să fii doar în două feluri: cetăţean primitiv şi cârcotaş, ori hiena nenorocita, traind din cadavrele altora. Oricine indrăzneşte să facă un pas afara din turma(asa cum bine isi definea,mai zilele trecute, un amic colegii de pescuit), este pus la zidul infamiei.Dar eu inca sper ca acesti colegi pescari(si nu numai) nu sunt pierduti definitiv in propria mediocritate si ca se mai poate face ceva. Speranta mi-o pun in in cei la care primeaza inteligenta, bunul simt si nu in ultimul rand, cei 7 ani deacasa. De aceea eu voi reactiona constant la acest tip de indivizi, indiferent de zona de interferare, ca e politic,social sau profesional.Este inadmisibil ca acesti indivizi sa ne manipuleze si sa ne mentina in taratele lor sau intr-o dogma de ,,inteligenta” obscura ,fara sa reactionam in consecinta,oriunde si orcand,pe considerentul ca ,,are mintea odihnita sau cine urla mai tare are dreptate”!
Acest articol se doreste un semnal de alarma ca o punte, catre colegii pescari care dialogheaza interactiv pe postari ,pentru a pastra limitele decentei si a abordarilor la tema, intr-un mod corect ,amical si cu un simt al umorului civilizat.Sunt convins ca foarte multi pescari cu experenta satmareni, nu posteaze materiale pe acest forum, care ar fi foarte utile tuturor ,din motivele precizate mai sus…si atunci te intrebi,,OARE ESTE INTELEPT CA INTODEAUNA, CEL MAI DESTEPT SA CEDEZE ?!Daca da…atunci sa nu ne miram de consecinte .

Pana ne mai auzim tot binele din lume si fum din frane!


Sus In jos
c&r
New Member
New Member



Mesaje : 4
Data de inscriere : 22/10/2014

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeJoi 23 Oct 2014 - 9:15

Initial , exact asta am vrut sa fac : sa aduc la cunostinta patronilor cele intamplate . M-am razgandit pentru ca una dintre ' ispravile ' relatate mai sus a avut loc pe parcursul unui concurs de pescuit . Concursul ( catch & release ) a fost organizat de o institutie respectabila , pe un lac minunat , in buna intelegere cu patronul baltii . In trecut , pe acest lac a mai existat un mic scandal in urma caruia patronul a interzis total pescuitul . Va dati seama cam cum ar fi fost privita de catre patron fantastica partida de pescuit ' catch & eat ' . Oare imaginea  institutiei care a organizat acest concurs nu ar fi avut de suferit . Am considerat ca e suficient sa atrag atentia asupra celor intamplate prin intermediul acestui forum . Indraznesc sa sper ca , poate colegii ' iscusitului pescar ' vor lua atitudine si la urmatorul concurs se vor gandi sa-l tina pe tusa ( cat mai departe de balta ) pe fantasticul lor pescar .
Sus In jos
musky2010
New Member
New Member



Mesaje : 14
Data de inscriere : 04/04/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeJoi 23 Oct 2014 - 10:08

Traim intr-o tara in care fiecare face cum vrea. Asta e democratia. Asta ne-am dorit cand am scapat de raposatul. Din pacate e haos in toate sistemele. Durerea e ca si atunci cand vrem sa ne relaxam putin, nu putem pentru ca au altii grija sa ne strice ziua. Poate vom ajunge ziua cand "paznicii" de pe lacuri nu vor mai fi nevoiti sa faca pe politistii.
Sus In jos
ciprian c
Active Member
Active Member
ciprian c


Mesaje : 211
Data de inscriere : 08/03/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeDum 26 Oct 2014 - 8:23

asta e, pacat ca asa neam de traista sunt multi pescari "cu pretentii". poate nu-l vor tine pe tusa, ca asa sigur nu pleaca colegii cu traista goala, si au si un fraier care risca si comite un furt.
intentia mea nu a fost sa identificam cu nume prenume CNP anumite elemente si doar sa atrag atentia ca nu aceasta este calea corecta, dc vrem ca si anii urmatori nu numai sa iesim la peste, ci sa si prindem peste.

ca vine sezonul, poate ar trebui dezbatuta si problema pescuitului la sapca cu pilkerul, anul trecut pescari de rapitori ieseau la "pilkerit" si prindeau accidental zeci de kile de scobar pe care il vindeau. Idea Question
Sus In jos
c&r
New Member
New Member



Mesaje : 4
Data de inscriere : 22/10/2014

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeDum 26 Oct 2014 - 9:37

Anul trecut pe vremea asta malul Somesului de la podul Decebal la podul de fier era plin de pescari care exact cu asta se ocupau : ' pilkerit ' . Circula foarte multe povesti printre pescari . Intr-una dintre ele este vorba despre un pescar cu drept de control ( sa fie oare chiar cel descris in postarile de mai sus ? ) care facea ordine pe malul Somesului pentru a putea arunca el pilkerul linistit . ( sa fie oare chiar cel care ' comercializa ' scobari prinsi de sub aripioara ?
Sus In jos
musky2010
New Member
New Member



Mesaje : 14
Data de inscriere : 04/04/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeMier 29 Oct 2014 - 1:13

Marea problema in cazul asta e k pilkerul nu e interzis. In locurile de iernat al pestilor ar trebui interzis.
Sus In jos
c&r
New Member
New Member



Mesaje : 4
Data de inscriere : 22/10/2014

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeMier 5 Noi 2014 - 10:43

Asa cum in postarile de mai sus am amintit de aspecte negative mi se pare corect sa vorbim si despre cele pozitive . Astfel , unul dintre cei despre care s-a vorbit foarte mult in acest topic s-a comportat ca un pescar adevarat eliberand un peste de aproape 4 kg prins pe raul Somes . Daca anul trecut pe Somes la podul de fier aproape toata lumea se ocupa de ' pilkerit ' , anul acesta la un alt pod mai multi pescari prind peste la jigging pe care il elibereaza . Bravo lor !!!
Sus In jos
musky2010
New Member
New Member



Mesaje : 14
Data de inscriere : 04/04/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeMier 12 Noi 2014 - 7:58

Am un mesaj pentru domnul inspector ANPA: mai faceti domnule niste controale si pe la podul de fier. Este incredibil ce se intampla acolo zilnic. Se retin mrene de 10 cm. Si nu una ,doua ci cate 15-20 de cate fiecare pescar. Sunt aceleasi persoane in fiecare zi acolo. Nu pot sa cred de cata nesimtire pot da dovada unii.
Sus In jos
musky2010
New Member
New Member



Mesaje : 14
Data de inscriere : 04/04/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeDum 23 Noi 2014 - 4:26

S-a dat startul la pilkerit la podul de fier. Fir intins participantilor. La capatul firul sa fie cate un dosar penal.
Sus In jos
C. Bojan
New Member
New Member
C. Bojan


Mesaje : 19
Data de inscriere : 18/03/2011

braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Ușurel cu pianu' pe scări...   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitimeDum 25 Ian 2015 - 0:37

Dacă voi vă plângeți de situația de pe bălțile private, ce să zicem de apele naturale?
Pe Crasna, în zona Supur-Acâș nu a mai fost un control de ani de zile. Și se plăsuiește într-o veselie. La Sărmășag, la vestita carieră, chiar dacă nu e la noi în județ, știu că avem pescari destui care pescuiesc acolo, se pescuia la ”bombă” într-o veselie, cu câte 5-6 lansete de ”pescar”. La Cariera nouă, știucile, câte au mai rămas, se hrănesc cu propriul puiet, nici o populare cu pește pașnic, nimic! Dar cum kilu' de pește se vinde cu 8-10 lei, mai contează? Stale-ar hăpt în gât! Twisted Evil geek
Sus In jos
Continut sponsorizat





braconieri legali, traistari, hoti de peste ! Empty
MesajSubiect: Re: braconieri legali, traistari, hoti de peste !   braconieri legali, traistari, hoti de peste ! I_icon_minitime

Sus In jos
 
braconieri legali, traistari, hoti de peste !
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Discuţii Generale :: Discuţii Generale-
Mergi direct la: