Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 "Of" ul pescarilor

In jos 
+19
vlad
Mircea
flo75
C. Bojan
calinpop79
zazula
tepfenhart adalbert
ciprian c
Ciprian Savu
sorin '76
dr.florin
Adi Buda
Amaritul
costi02
marius_mc
grec gheorghe
radumatica
anonimul
Ramona Marka
23 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Ramona Marka
Junior Member
Junior Member
Ramona Marka


Mesaje : 53
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Satu-Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 11:53

Cel mai mare “of” al pescarilor este braconajul. Fiecare al doilea pescar imi povesteste revoltat despre braconaj si am sa dau si exemple. Pe Homorod, la iesire din Ambud pe partea stanga se braconeaza la greu aproape in fiecare noapte saci intregi de peste este scos de acolo, pe Somes chiar azi a mi-a povestit un pescar cum langa el erau 2 insi care retineau mrenele mici, (lungimea minima admisă a mrenei ce poate fi reţinută este de 27 cm.), un alt pescar mi-a povestit cum se braconeaza cu comherul, altul mi-a povestit despre braconajul cu plasa pe o balta.
Am amintit doar cateva semnalmente ale pescarilor, zilnic aud asemenea lucruri si sincer ma doare si nu inteleg de ce nu facem nimic. Eu am recomandat tuturor pescarilor, sa cheme politia in momentul cand vede asemenea “masacre”.
Pe urma ne miram ca nu avem pesti, daca nu facem ceva peste cativa ani nu vor mai fi deloc, odata din cauza mizeriei ce intra in ape, iar a doua oara din cauza braconajului.
Sus In jos
http://www.amazonshop.ro
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 11:59

romanul ia exemplu de la cei care il conduce ... daca ei fura miliarde, el de ce nu ar fura un sac de peste, face si el ce poate [din pacate...]
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:30

Ramona Marka a scris:
Cel mai mare “of” al pescarilor este braconajul. Fiecare al doilea pescar imi povesteste revoltat despre braconaj si am sa dau si exemple. Pe Homorod, la iesire din Ambud pe partea stanga se braconeaza la greu aproape in fiecare noapte saci intregi de peste este scos de acolo, pe Somes chiar azi a mi-a povestit un pescar cum langa el erau 2 insi care retineau mrenele mici, (lungimea minima admisă a mrenei ce poate fi reţinută este de 27 cm.), un alt pescar mi-a povestit cum se braconeaza cu comherul, altul mi-a povestit despre braconajul cu plasa pe o balta.
Am amintit doar cateva semnalmente ale pescarilor, zilnic aud asemenea lucruri si sincer ma doare si nu inteleg de ce nu facem nimic. Eu am recomandat tuturor pescarilor, sa cheme politia in momentul cand vede asemenea “masacre”.
Pe urma ne miram ca nu avem pesti, daca nu facem ceva peste cativa ani nu vor mai fi deloc, odata din cauza mizeriei ce intra in ape, iar a doua oara din cauza braconajului.


Hai sa incercam sa-l "sensibilizam" pe d-nul inspector de la AGSPV Kacso Zoltan sa ia masuri !
Ar fi de datoria lui ca parvenindu-i aceste informatii sa ia masuri imediate ! Twisted Evil
Sus In jos
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:41

Sefii cei mari nu stiu de aceste braconaje, ei doar sunt sefi ... in birou.
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:44

anonimul a scris:
Sefii cei mari nu stiu de aceste braconaje, ei doar sunt sefi ... in birou.
Si cum ati dori sa afle daca nu aveti sange in.....vene,ca sa-i informati????? scratch
Sus In jos
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:47

sarcina lor ii de a merge si a cauta nu a astepta sa primesca mura in gura tot...
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:52

anonimul a scris:
sarcina lor ii de a merge si a cauta nu a astepta sa primesca mura in gura tot...

Asa este ....toata lumea doreste ordine,cinste,respect si incredere ,dar nimeni nu are curajul de a o cere,sau a face ceva pentru a o obtine! Laughing
Sus In jos
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 12:58

Perfect de acord, romanii au talent in a-si da cu parerea si a comenta, mai putin a pune mana la treaba, dar cine e platit sa faca o treaba ... sa o faca singur ... nu sa astepte sa spune alcineva ce si cum sa faca.... k doar nu ia salar de la nenea boc pe degeaba...
Cea mai simpla scuza ii ca "noi nu stim" care defapt ii pretextu ... cel mai simlu ii sa faci pe prostu ....indiferent daca esti ...sau nu.
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 13:08

anonimul a scris:
Perfect de acord, romanii au talent in a-si da cu parerea si a comenta, mai putin a pune mana la treaba, dar cine e platit sa faca o treaba ... sa o faca singur ... nu sa astepte sa spune alcineva ce si cum sa faca.... k doar nu ia salar de la nenea boc pe degeaba...
Cea mai simpla scuza ii ca "noi nu stim" care defapt ii pretextu ... cel mai simlu ii sa faci pe prostu ....indiferent daca esti ...sau nu.

De acord cu tine in ce spui,dar cred ca cinstit este sa-l informezi,sa-i atragi atentia(d-nului inspector)personal sau pe mobil,sau chiar prin sesizare scrisa, ca ia bani pe degeaba si nu isi face treaba!
Si daca nu ia masuri in regim de urgenta,urmeaza o lista cu semnaturi,trimisa "sus",insotita de cererea de demitere a persoanei in cauza ,ptr.ca toti membri APS cotizeaza cota parte catre AGVPS!!!
Sus In jos
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 13:11

hai sa fim realisti... crezi k ei nu stiu? ... eu cred k in cea mai mare parte nu-i intereseaza ....
Sus In jos
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 13:21

aaa in legatura cu demisia...reamintesc ca 80 % din conducatorii de institutii publice sunt pusi pe culoare politica (PDL in cazul acesta) care sunt toti mana in mana.(colegi de partid care nu se vor demite intre ei k doar is un "clan", majoritatea din ei is doar "mascarici" doar cu functia ... k alceva nu au nici in cea mai mica masura...cu ceea ce fac....ei doar sunt sefi...
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 13:32

anonimul a scris:
aaa in legatura cu demisia...reamintesc ca 80 % din conducatorii de institutii publice sunt pusi pe culoare politica (PDL in cazul acesta) care sunt toti mana in mana.(colegi de partid care nu se vor demite intre ei k doar is un "clan", majoritatea din ei is doar "mascarici" doar cu functia ... k alceva nu au nici in cea mai mica masura...cu ceea ce fac....ei doar sunt sefi...

Iarasi deviem de la topic !
Nu are importanta culoarea politica ,cat faptul de a a incerca sa-i obligam sa-si faca treaba ! Laughing
Cat despre d-nul Kacso,el nu este de la PDL !!!!! Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
anonimul
New Member
New Member
anonimul


Mesaje : 14
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 40

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeVin 11 Mar 2011 - 13:41

scuze pentru domnul k. nu am nimic personal cu dansu si nici nul cunosc. ziceam de sistemul nostru ... din romania unde toata lumea este sef cu gura si cu faptele mai putin.
nu prea ai cum sa ii faci pentru ca cine i acolo tre sa stie ce are de facut ... sau reclamatii proteste ...mititinguri? cum?
Nu cred k am deviat de la subiect.
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeSam 12 Mar 2011 - 10:33

anonimul a scris:
scuze pentru domnul k. nu am nimic personal cu dansu si nici nul cunosc. ziceam de sistemul nostru ... din romania unde toata lumea este sef cu gura si cu faptele mai putin.
nu prea ai cum sa ii faci pentru ca cine i acolo tre sa stie ce are de facut ... sau reclamatii proteste ...mititinguri? cum?
Nu cred k am deviat de la subiect.

Ba ai deviat ! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Este un forum de pescuit nu un forum politic,unde te ghidezi dupa "culori"!!! Twisted Evil
Fara rautate ! geek
Sus In jos
Ramona Marka
Junior Member
Junior Member
Ramona Marka


Mesaje : 53
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Satu-Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 3:03

Da, ma bucur ca se discuta despre aceasta problema, sper ca anul acesta sa fie cat mai mulote controale pe ape si cei care braconeaza sa fie sanctionati usturator.
Sus In jos
http://www.amazonshop.ro
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 3:09

Ramona Marka a scris:
Da, ma bucur ca se discuta despre aceasta problema, sper ca anul acesta sa fie cat mai mulote controale pe ape si cei care braconeaza sa fie sanctionati usturator.

De acord cu tine Ramona !
Totul este ca in urma postarilor,sa se "sesizeze omul potrivit"! Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
grec gheorghe
New Member
New Member



Mesaje : 32
Data de inscriere : 13/03/2011

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 10:32

Vezi, Ramona,asta e buba !!! Toata lumea spera "sa vina cineva,sa faca ceva" .iar noi ceilalti (privind de pe tusa) sa fim "baietzi buni". Cred ca nu se v-a realiza niciodata ,asa,daca nu ne implicam(deocamdata) cu toti. Stiu ,de dosare penale,a unor braconieri dovediti ,care au fost absolviti de orice vina,iar acum ne rad in nas!!! Daca justitia nu poate (sau nu vrea) mai ramane opinia publica,care,trebuie sa devina cel mai tare......justitiar!!!!!.
Cu admiratie ,pentru ceea ce faci!!!!
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 10:48

grec gheorghe a scris:
Vezi, Ramona,asta e buba !!! Toata lumea spera "sa vina cineva,sa faca ceva" .iar noi ceilalti (privind de pe tusa) sa fim "baietzi buni". Cred ca nu se v-a realiza niciodata ,asa,daca nu ne implicam(deocamdata) cu toti. Stiu ,de dosare penale,a unor braconieri dovediti ,care au fost absolviti de orice vina,iar acum ne rad in nas!!! Daca justitia nu poate (sau nu vrea) mai ramane opinia publica,care,trebuie sa devina cel mai tare......justitiar!!!!!.
Cu admiratie ,pentru ceea ce faci!!!!


Asa este d-nule Grec Gheorghe !!!
A scrie este usor....a face este mai greu !
Nu incerc sa fac polemica si nici sa trag la raspundere pe cineva anume...dar cand ati cerut de la cei de la APS,sau AGVPS sa participati la actiuni de control,oferind-va benevol,in urma discutiilor cu diversi colegi de pescuit,care sesizeaza frecvent cazuri de braconaj????? Very Happy
Eu personal am facut-o......asteptam si alti doritori !!!! Basketball (desi nu am nici o indatorire fata de APS inafara de a respecte regulamentul pe locatiile pe care la are in administrare!)


Ultima editare efectuata de catre radumatica in Lun 14 Mar 2011 - 11:01, editata de 1 ori
Sus In jos
grec gheorghe
New Member
New Member



Mesaje : 32
Data de inscriere : 13/03/2011

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 10:55

Da,ai dreptate ,trebuie sa punem ...."mana de la mana" !!!! Si nu neaparat sa vina AJVPS sau APS!!!.Sper ca suntem mai multi de cealalta parte a baricadei!!!!
Sus In jos
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 11:00

grec gheorghe a scris:
Da,ai dreptate ,trebuie sa punem ...."mana de la mana" !!!! Si nu neaparat sa vina AJVPS sau APS!!!.Sper ca suntem mai multi de cealalta parte a baricadei!!!!

Corect.....atat doar ca cineva trebuie sa aiba initiativa si acordul puterii "legislative" !!!
Sus In jos
Ramona Marka
Junior Member
Junior Member
Ramona Marka


Mesaje : 53
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Satu-Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 11:03

Buna, domnu Grec, ma bucur sa va "revad", din pacate eu nu pot sa fac altceva decat sa mediatizez problema, astfel sper sa se schimbe ceva, pentru ca ma doare sufletul cand aud ce se intampla, ori noi daca tinem cat de cat la natura trebuie sa facem ceva. Stiu ca nu se poate o schimbare radicala, dar macar cat de cat, iar cei care braconeaza sa se simta, chiar de aceea i-am rugat pe cei competenti sa ma duca si pe mine la cate o astfel de actiune sa filmam si sa aratam tuturor ce se intampla.
Ar fi multe de povestit, copii ar trebiu educati, invatati sa iubeasca natura, sa cunoasca pestii, comportamentul lor, etc. Ar trebui organizate cat mai multe programe pentru ei si ar trebui sa le dam exemplu.
Sus In jos
http://www.amazonshop.ro
Ramona Marka
Junior Member
Junior Member
Ramona Marka


Mesaje : 53
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Satu-Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 11:08

Domnule Radu, pot sa va intreb cand ati participat ultima oara la o astfel de actiune?
Sus In jos
http://www.amazonshop.ro
radumatica
Active Member
Active Member
radumatica


Mesaje : 249
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 11:12

Ramona Marka a scris:
Domnule Radu, pot sa va intreb cand ati participat ultima oara la o astfel de actiune?

Da.....anul trecut pe fondul de pescuit Adrian Very Happy
A fost o experienta noua pentru mine,si a fost facuta din initiativa directorului APS,eu fiind doar"cooptat" in echipa de control.
Sus In jos
Ramona Marka
Junior Member
Junior Member
Ramona Marka


Mesaje : 53
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Satu-Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 11:20

Very Happy foarte bine, tineti-o tot asa.
Sus In jos
http://www.amazonshop.ro
Ramona Marka
Junior Member
Junior Member
Ramona Marka


Mesaje : 53
Data de inscriere : 11/03/2011
Varsta : 47
Localizare : Satu-Mare

"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitimeLun 14 Mar 2011 - 11:23

A da si inca ceva, cei care vad asemenea nedreptati cum e braconajul sau aruncatul mizeriei in locuri neadecvate si au la indemana un aparat foto sau o camera de filmat, linistit sa mearga cu zoomul pe ei si sa ii surprinda, iar cu poza sau filmarea sa vina la mine sa o facem publica, cred ca ar fi un mare pas in fata.
Sus In jos
http://www.amazonshop.ro
Continut sponsorizat





"Of" ul pescarilor Empty
MesajSubiect: Re: "Of" ul pescarilor   "Of" ul pescarilor I_icon_minitime

Sus In jos
 
"Of" ul pescarilor
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CONCURS DE SPINING"Cupa Forumul pescarilor Careieni"Ed.I.(De pe mal)
» Concurs de pescuit stationar,Cupa Forumul pescarilor Careieni.Ed.I.
» Concurs de pescuit stationar,Cupa Forumul pescarilor Careieni.Ed.II.(""Caras viteza"")

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Discuţii Generale :: Discuţii Generale-
Mergi direct la: