Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Sfaturi pentru formac

In jos 
+3
SarcaPatrick
razvism
Tavi
7 participanți
AutorMesaj
Tavi
New Member
New Member
Tavi


Mesaje : 25
Data de inscriere : 24/06/2011

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeDum 13 Mai 2012 - 9:49

Sper ca va voi da cateva idei pentru a va imbunatati monturile si a le face cat mai performante, cand vina vorba de a mai pacali cativa crapi.

1. Verificarea carligului. Acest lucru trebuie facut de fiecare data cand cumpari un set de carlige si multe dintre ele ajungand la cos inainte de prima utilizare. Dar sa fim corecti fata de producatorii de carlige, carligele moderne sunt in general de inalta calitate. Insa acest lucru devine o problema in sine pentru ca e usor sa luam de bun fiecare carlig pe care il scoatem din plic sa il legam fara sa il verificam. Principalele problema ale carligelor sun legate de cat de ascutite sunt. Verificati fiecare carlig din pachet si va garantez ca veti gasi unele mai ascutite decat altele. Varful carligului trebuie sa-si atinga tinta inainte ca noi sa intuim macar prezenta unei capturi. Cu cat varful carligului e mai ascutit cu atat sun mai mari sansele de a prinde pestele cand acesta inspecteaza momeala. Chiar daca nu ai prins nimic verifica varfu inainte de a relensa montura si va garantez ca pe termen lung veti prinde mult mai mult peste. Credema marita efortul de a verifica varful carligului chiar daca acest lucru presupune sa legati o montura noua pe o ploaie torentiala la 2 dimineata.


2. Cu spin sau fara spin. Personal imi displac carligele fara spin si le folosesc doar cand chiar trebuie. Aspectul acesta a iscat multe dezbateri si toata lumea are o parere.



3. Firu de par. Alegerea materialului. Fiind la capitolul carlige consider ca trebuie sa mentionez si tipul de fir de par mai fin, mai moale, va fi mai eficient si va facilita prinderea mai multor crapi daca este folosit in maniera adecvata. Multe materiale diferite se comporta foate similar cand sunt uscate. Abia cand sunt suficiente in apa ies la iveala diferentele. Unale materiale devin mult mai moi si mai suple cand sun in apa.


4. Lungimea firului. Odata ce separi momeala de carlig ii creez crapului tot felu de probleme in a la scuipa. Daca firul este montat corect pe carlig acesta va patrunde in gura crapului impreuna cu momeala, dar se vor separa in interiprul gurii astfel ca atunci cand momeala este scuipata, carligul s-ar putea sa nu fie eliberat. Daca momeala este mult prea aproape de carlig este mul mai usor pentru crap sa le elimine pe ambele. S-ar putea sa fi placut surprins de ce poate realiza carligul odata ce incepi sa ii acorzi putin spatiu de miscare.

5. Extra camuflaj. Nu doar forfacurile trebuie sa va preocupe. Este esential ca montura sa se confunde cat mai mult posibil cu mediul ambient. Incearca firele cu fluocarbon. Datorita greutati suplimentare fluocarbonu va lipi de supstrat ultimi metri de fir. Un alt avantaj al fluocarbonului este faptul ca acesta este aproape invizibil sub apa. Folositi paste de plumb pe tuburi si oriunde simt nevoia de a aduce un echilibru.

6. Schimbati prezentare momelii. Incercati prezenatri flotante, monturi de tim snow-man sau monturi de substat. Incercati monturile fluro si cand ati incercat totul folositi-le pe vaduri diferite. S-ar putea sa aveti prezentarea potrivita la locul potrivit. Perfectionativa techica de pescuit si cu siguranta veri beneficia pe termen lung.
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeDum 13 Mai 2012 - 10:15

Foarte bune sfaturile pentru incepatori.Pentru verificare carligelor se poate proceda astfel: punem varful carligului pe unghia mare de la deget si se deplaseaza carligul pe suprafata unghiei daca se produce o zgarietura si deplasarea este greoaie inseamna ca carligul este bine ascutit.Bine inteles ca majoritatea persoanelor de aici stiu acest lucru dar am tinut sa il spun deoarece poate sunt incepatori care nu stiu.
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeDum 13 Mai 2012 - 21:36

foarte bune sfaturile pentru cei incepatori!!!
Sus In jos
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeLun 14 Mai 2012 - 1:31

Bravo baieti! cheers
Apreciez astfel de postari cu scop educativ! Nu va sfiiti sa mai postati articole cu chestiuni elementare in pescuitul crapului pentru ca sunt (inca) multi novici pe acest forum.
P.S
Unii, care insa se pretind ca sunt pecari iscusiti, nu se ostenesc sa faca astfel de gesturi, dar, cand e vorba de polemica de 2 lei si mistocareala ieftina... isi etaleaza potentialul... dand de cele mai multe ori cu bata-n balta! Embarassed
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeLun 14 Mai 2012 - 3:28

corect!!!
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeLun 14 Mai 2012 - 8:55

Buna daca tot am inceput acest topic cu sfaturi si idei mai completez si eu cu un set de 4 dvd-uri foarte folositoare practic dupa ce m-am uitat la aceste filme am invatat 70% din ce stiu in prezent asa ca:
www.extremeshare.org/pub/pescuitul.crapului.torrent
Pentru a descara aveti nevoie de Utorrent Very Happy

Bafta!!


PS:Aceste filme explica absolut tot:monturi,momeli,echipament absolut tot ce trebuie sa stie un nou pescar la crap.
Sus In jos
Tavi
New Member
New Member
Tavi


Mesaje : 25
Data de inscriere : 24/06/2011

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeLun 14 Mai 2012 - 11:40

Razvan da poti posta si tu ceva
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeLun 14 Mai 2012 - 21:37

Am postat asa ca sper sa fie de ajutor cuiva.
Sus In jos
flo75
New Member
New Member
flo75


Mesaje : 41
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 49
Localizare : Satu Mare

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeDum 20 Mai 2012 - 11:04

Razvan ...daca ai postat link de torent pentru primul DVD pe care Matrix la scos este ok daca este volumul 2 este piraterie Smile))))))) Razvan Grindean si-a dat acordul pentru primul DVD pentru a incuraja si cizela pescuitul la crap..........sa fii atent ce postezi,,,,, linkuri de torent etc ca ai putea supara pe cineva.......drept de autor bla bla bla sti cum este in lume.... ACTA PIRATERIE etc.....Very Happy iti inteleg gestul si eu sunt in aceiasi oala cu tine sub deviza "FREE 4 All"
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeDum 20 Mai 2012 - 11:32

eu ala piratat nu il am!
dau moca prima parte sau la schimb cu a II a


Ultima editare efectuata de catre catalin in Lun 21 Mai 2012 - 0:08, editata de 1 ori
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeDum 20 Mai 2012 - 21:54

Eu am luat linkul de pe alt forum, Nu stiam ca sunt 2 parti in acest torrent sunt 4 dvd-uri.Daca exista alte dvd-uri si aveti un link de download astept pe pm sau aici in topic.
Sus In jos
flo75
New Member
New Member
flo75


Mesaje : 41
Data de inscriere : 17/03/2011
Varsta : 49
Localizare : Satu Mare

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeMier 23 Mai 2012 - 9:30

Despre asta vorbeam eazvism , ai sarit sa ceri link (deci tot pirat) poti scoate din buzunar 30ron si-l iei pe bune, asa o sa fii multumit si tu si Grindean.
Sus In jos
razvism
Active Member
Active Member
razvism


Mesaje : 149
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 27

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeMier 23 Mai 2012 - 9:33

Deci in primul rand eu cam scot tot de pe torent nu stiam ca costa doar 30 de lei si nici nu stiu daca as gasii in Satu
Mare asa cv.Daca este in aici de vanzare la 30 de lei spunei pentru ca poate il cumpar.
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeVin 25 Mai 2012 - 4:12

razvism a scris:
Foarte bune sfaturile pentru incepatori.Pentru verificare carligelor se poate proceda astfel: punem varful carligului pe unghia mare de la deget si se deplaseaza carligul pe suprafata unghiei daca se produce o zgarietura si deplasarea este greoaie inseamna ca carligul este bine ascutit.Bine inteles ca majoritatea persoanelor de aici stiu acest lucru dar am tinut sa il spun deoarece poate sunt incepatori care nu stiu.

Tin sa precizez caci ,carligul nu trebuie sa alunece de loc pe unghie altfel inseamna ca varful e ciobit si de acea zgarie unghia ,trebuie sa se fixeze din prima iar unghiul dintre varf si unghie trebuie sa fie de 45 grade, sa stiti caci carligele se ciobesc daca le scapati pe jos pe gresie sau piatra si dupa o singura utilizare pot sa piarda vrful acela fin (la nivel molecular) pt ca sunt ascutite chimic nu mecanic. (asta asa pt perfectionisti)
De aceea va sfatuiesc sa folositi carlige cioc de papagal pt ca tin varful mai bine fiind protejat de forma , mai ales pe balastiere sau fund cu nisip (la recuperare montura se taraste pe fund min 5-7 mt moment in care se poate lovi si in scoica, piatra ,......)

Fir intins.
Sus In jos
pescaDORU
Admin
Admin
pescaDORU


Mesaje : 338
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 51

Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitimeVin 25 Mai 2012 - 21:30

Carligul este cel mai important element dintr-o montura si de aceea nu trebuie facut rabat la calitate in alegerea lui!
Alegand un carlig bun (ca si calitate si marime - in functie de momeala pusa pe sau in carlig) avem sanse sporite in capturarea unui peste.
Niciodata nu trebuie sa ne fie lene sau sa ne zgarcim atunci cand trebuie sa inlocuim un carlig! De multe ori reusita unei partide consta in acei 2 lei „aruncati” in apa. Wink
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfaturi pentru formac Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru formac   Sfaturi pentru formac I_icon_minitime

Sus In jos
 
Sfaturi pentru formac
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce bile imi recomandati la Ozetanya bojlis PLEC LA SF DE SAPTAMANA
» ce parere aveti despre Rod pod EMOTION Carp Academi ceva sfaturi?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pescuit la crap-
Mergi direct la: