Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 BERCU

In jos 
+15
SarcaPatrick
Torpe01
gbryel
Constantin
marupescaru
catalin
scooter28
djsoso(sorinboja)
cristherock
adrian
flo75
Adi Buda
sorin '76
ReMuS
marius_mc
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 6 Apr 2012 - 10:44

se mai intampla poate nu ai pescuit cu ce a trebuit apa este incan rece trebuie sa pescuiesti cu porumb cat mai dulce parerea mea.(La bercu merge bine cu porumb cu boilies mai slabut
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 6 Apr 2012 - 11:29

Mai Torpe01 din boilesurile si peletele alea de zeci de mii de lei pe care dai banii degeaba nu ai gasit si tu unele pe baza de miere sa prinzi si tu ceva?) macar ceva amarat de ttx sau porumb cu aroma de miere cu care au prins altii?
Sus In jos
Torpe01
Junior Member
Junior Member
Torpe01


Mesaje : 71
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 34
Localizare : Satu-Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 6 Apr 2012 - 11:40

nu am pescuit deloc cu boilisuri..am folosit toata ziua 2 peleturi total in rest bonduell porumb puturos, miere,capusni,ananas am pus si pe fir de par cu teckno pufi si nimica...am fost blestemat Very Happy np data viitoare
Sus In jos
Torpe01
Junior Member
Junior Member
Torpe01


Mesaje : 71
Data de inscriere : 04/04/2011
Varsta : 34
Localizare : Satu-Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 6 Apr 2012 - 22:09

am folosit acest carlig http://www.totalfishing.ro/carlige-hayabusa-m1-nr2-p-9518.html (Nr:4) a mai folosit cineva?
Sus In jos
gbryel
Junior Member
Junior Member
gbryel


Mesaje : 116
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeSam 7 Apr 2012 - 2:47

Torpe01 a scris:
am folosit acest carlig http://www.totalfishing.ro/carlige-hayabusa-m1-nr2-p-9518.html (Nr:4) a mai folosit cineva?

mai incerca si tu acuma cand apa ii asa de rece si crapi sint mofturosi montura mai finuta, eu acuma folosesc Gamakatsu metod hook de 8 si inaintas textil de max. 15lb sau chiar si mai subtiri iar momeala pe fir de par la distanta de la carlig la momeala cam de 15mm ca sa se poata agata carligul fara probleme.

carligul ce ai folosit is pentru crapi de 5+ nu pt ciortanii de la bercu
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeSam 7 Apr 2012 - 23:04

ieri eu am dat cu nr.6 si textil cu camasa de 25 lbs, rezultat = 7 bucati 2,5 - 3 kg
si altii maxim 2 bucati Twisted Evil (din ce am vazut eu)
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeSam 7 Apr 2012 - 23:22

catalin niste poze ?

p.s: ieri a fost un amic dealmeu dar nu are cont pe acest forum asa ca va spun eu in numele lui ce a prins, NIMIC Razz Razz Razz Laughing Laughing
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 4:36

nu am facut poze dar se poate intreba paznicul ca el lea dat drumul.
am avut foarte multi vecini (poate si dintre membrii)si lasam senzorii sa fiu sigur ca si ei aud Twisted Evil
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 4:38

mai ales ca acei vecini au vrut sa fie siguri ca si paznicul stie ce am prins, eu fiind singur controlat in sac din vreo 12 13 vecini.
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 4:40

eh.. asta e Fir intins in continuare
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 4:42

ms la fel
Sus In jos
adrian87
New Member
New Member



Mesaje : 28
Data de inscriere : 14/03/2011

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 7:32

cat e taxa anul acesta?
mai multe detalii?
cu ce merge mai bine ,parte a lacului mai eficienta?
Sus In jos
catalin
Senior Member
Senior Member
catalin


Mesaje : 264
Data de inscriere : 27/03/2011
Varsta : 46
Localizare : satu mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 7:55

50 lei, malai si daca esti masochist stai pe dig sa te bata vantul
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeDum 8 Apr 2012 - 9:21

bate vantul prea tare poate pe saptamana viitoare va fii mai insorit si mai putin vant
Sus In jos
ardelean adi
New Member
New Member
ardelean adi


Mesaje : 19
Data de inscriere : 17/07/2011

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 13 Iun 2012 - 9:02

cateva detalii noi?tot cu dulcegarii merge?eventual cu boilies(solubil sau fiert) sau porumb puturos nu a incercat nimeni?
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 6:31

Nu stiti taxa a ramas tot 50 lei ? se prinde ceva ? presupun ca nu merge doar la malai dulce...
Sus In jos
gbryel
Junior Member
Junior Member
gbryel


Mesaje : 116
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 39
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 8:16

Am fost sambata, se prinde inca dar a bagat numai ciortani de 1- 3kg, popularea cu amur inca nu a avut loc iar de pe anul trecut nu a ramas nimica ca in toamna a fost lasata apa jos si a vandut tot pestele. Taxa a ramas acelasi 50ron si se retine 3kg.
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 8:26

Da taxa nu sa modificat de anul trecut,asa cum bine a precizat gabriel.Este tot 50 lei/12 ore( ziua-de la 06-20).Patrick ,sambata la deschidere am fost cu Gabriel la acesta balta si fara sa exagerez, Gabriel(numai Gabriel) a prins in jur de 34 de buc de crap in cca 10 ore,cu o greutate cuprinsa intre o,6 si 3 kg.Sigur ca vei dorii sa stii(stiti)la ce sa prins,dar din considerente de protectie a pestilor din balta ,o sa evit sa dau detalii, pana nu vom constientiza ca putem duce atat cat prevede regulamentul beltii(ilor).Sigur ca au fost multi pescari care au plecat fara peste acasa si care au prins in functie de pricepere si adaptare ad-hoc la situatie pe balta,dar fara sa ne facem statuie,nu mai multi de 6 buc/pescar.Sau folosut vermisori,boabe Bonduelle,etc ,etc.
In rest baieti ,fire intinse ,iar cand ne intalnim pe balta va spun ,ce si cum …asa la un coniac sa mai treaca vremea ,daca nu trage pestele.

Sus In jos
m.sanyi
New Member
New Member



Mesaje : 10
Data de inscriere : 20/03/2011

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Apr 2013 - 8:52

salut si noi am fost sambata trei persoane si am prins 18 buc nu e secret numai cu rama groasa.dar parca a fost vorba ca sa populat in total sapte tone dar aceasta balta totdeauna a fost conoscut cu populari de tip minciuna.
Sus In jos
SarcaPatrick
Junior Member
Junior Member
SarcaPatrick


Mesaje : 113
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 27
Localizare : Satu Mare

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 12 Apr 2013 - 11:22

Am fost azi pe balta de la ora 7 pana la 17:30 , inafara de vant , plaoie , noroi nimic , pe partea cu digul foarte slab! o perosana am vazut sa prind 2 crapi intre 1-2kg in rest nimic. am incercat viermisori , porumb , boilies , rame tot ce se putea dar nimic nici macar urme de muscaturi. peste probabil este ca s'a populat dar nu prea am prins ZIUA buna.
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 12 Apr 2013 - 22:13

Patrick, eu am fost pe partea cu drumul ,cam pe la mijloc ,am ajuns pe la 5.30 si la ora 8 aveam 2 buc prinse.Unul de 4,8kg si unul de 1,8.Pana la orele 18.30 am prins 9 buc de la 0,6 kg la 4,8.Din pacate asa este, si in jurul meu pe stanga catre sat , nu au avut o tragere ,toata ziua si erau cca 10 pescari. In dreapta, catre ferma sau prins 3 sau 4 buc buc Cele spuse de mine pot fi confirmate de baiatul cu colectarea taxei sau de cine ma cunoaste si a fost ieri pe balta.Nu doresc sa atrag atentia asupra mea cu cele scrise mai sus ,ci sa sugerez ca metoda pescuitului in acest timp(si nu numai) ,trebuie schimbata.Am sa va reamintesc mai jos,cateva proceduri(pe care sunt convins ca le stiti si dvs) inerente ce trebuie urmate,la o partida de pescuit,cu sanse mari de satisfactii,sigur ,asta in cazul in care doresti(iti) rezultate.
Prima regula este ca o partida de pescuit nu merge cu,,poate am noroc-poate ma ajuta D-zeu” si in consecinta trebuie:
a)verificat fundul apei(in cazul in care nu stii exact topografia ei)-sunt tulpini de trestie sub apa la Bercu(o montura aruncata acolo-zero activitate)
b)abordat partida de pescuit ca pe un concurs, respectand intocmai procedurile.
c)sa cunoastem metabolismul la pesti in apa rece si adaptam nada,momeala si montura in functie de acesta cerinta,OBLIGATORIU
e)repozitionate monturile in alte locatii ,la intervale bine stabilite ,in cazul lipsei trasaturilor in termen de cca 2 ore.
Sigur ca veti zice,hai nene ,lasa-ne cu vrajeala ,zii frate cu ce ai prins?
Ei baieti ,am scris in postarea de mai sus ,in ultima propozitie,ceva legat de acest aspect si raman fidel ideii.Voi ce ziceti ?
In rest, fire intinse(atentie acest lucru depinde mult de stiinta noastra) si baietii ,ziua BUNA, ne-o facem noi si NUMAI NOI, nu numai la pescuit,nui asa ?!
Sus In jos
Continut sponsorizat





BERCU - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BERCU   BERCU - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
BERCU
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» populari 2011 ?
» Balta Bercu
» Bercu nou
» Canal Bercu
» UNDE SE MERGE ANUL ACESTA LA PESCUIT?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Locuri de pescuit :: Bălţi şi lacuri-
Mergi direct la: