Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Fir crap

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
arnold_glodean
Active Member
Active Member
arnold_glodean


Mesaje : 161
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 42
Localizare : Satu Mare

Fir crap Empty
MesajSubiect: Fir crap   Fir crap I_icon_minitimeLun 18 Apr 2011 - 9:42

Recomandati-mi un fir monofilament bun pentru pescuit la crap.Firul sa fie moale pentru a putea arunca la distanta cat de cat si sa fie si rezistent la abraziune
Eu ma gandeam la Fox soft steel versiunea camou sau Ultima power plus

Poate ma mai ajutati voi cu ceva sfaturi

Mersi mult
Sus In jos
Ciprian Savu
Active Member
Active Member
Ciprian Savu


Mesaje : 186
Data de inscriere : 08/03/2011
Varsta : 48
Localizare : Satu Mare

Fir crap Empty
MesajSubiect: Re: Fir crap   Fir crap I_icon_minitimeLun 18 Apr 2011 - 10:54

Ar fi mult de povestit dar sa sti ca monourile se inpart in: 3 ,rezistente la nod dar sarmoase si moi dar slabe la nod , trebuie sa ai grija ca producatotii maresc diametrul pt a creste rezistenta la rupere ,mai sunt firele fuzionate care de fapt sunt mai scumpe dar fac toti banii. Acestea sunt formate din 2, 3 sau 4 straturi iar stratul exterior poate sa fie silicon si atunci pare moale (trabuco) si strat exterior un fel de teflon si pare sarmos.
Firele moi te ajuta mai mult in aruncare dar nu poti folosi diametre mici 0.22 ,0.25 sunt slabe,
Concluzie daca vrei un diametru mic foloseste fir rigid si rezistent iar daca vrei diametru mare fir moale , echilibrul ideal nu ai sa-l gasesti iar firul care se apropie cel mai mult este S. Technium dar este scump si negru.
sfat : nu cumparati fire care au culori diferite acestea nu au aceas grosime si rezistenta pt ca colorantul diferit din ele influenteaza diferit caracteristicile materialului.

Alegere inteligenta-ti doresc.
Sus In jos
arnold_glodean
Active Member
Active Member
arnold_glodean


Mesaje : 161
Data de inscriere : 10/03/2011
Varsta : 42
Localizare : Satu Mare

Fir crap Empty
MesajSubiect: Re: Fir crap   Fir crap I_icon_minitimeLun 18 Apr 2011 - 11:01

In momentul de fata folosesc carp expert fluo portocaliu de 0,25.Cei drept este un fir mai sarmos.Firele fluo su o influenta asupra numarului de capturi fata de un fir cu culoare mata ( maro,oliv sau chiar transparenta )
Sus In jos
dr.florin
Senior Member
Senior Member
dr.florin


Mesaje : 255
Data de inscriere : 14/03/2011
Varsta : 46
Localizare : SATU MARE

Fir crap Empty
MesajSubiect: Re: Fir crap   Fir crap I_icon_minitimeLun 18 Apr 2011 - 23:05

arnold_glodean a scris:
Recomandati-mi un fir monofilament bun pentru pescuit la crap.Firul sa fie moale pentru a putea arunca la distanta cat de cat si sa fie si rezistent la abraziune
Eu ma gandeam la Fox soft steel versiunea camou sau Ultima power plus

Poate ma mai ajutati voi cu ceva sfaturi

Mersi mult

Salut Arnold , parerrea mea dupa mai multe teste este : fir inchis la culoare Shimano Tehnium si fluoro Stroft ! Amandoua se comporta excelent atat la abraziune cat si la nod !
Singura "problema" este ca rola de 1000 m depasesete 100 de ron !

Firul Tehnium il am de 2 ani , stare excelenta (bineinteles nu este pescuit in mod extrem , asa finut cum ne lasa vremea) , firul Stroft de 1 an , tot stare excelenta ...... si in mod exceptional acesta nu si-a pierdut culoarea Exclamation
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fir crap Empty
MesajSubiect: Re: Fir crap   Fir crap I_icon_minitime

Sus In jos
 
Fir crap
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dorolţ
» pachet crap!
» Lansete crap
» lanseta crap
» fire crap

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Totul despre pescuit :: Pescuit la crap-
Mergi direct la: