Pescuit Satu Mare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit Satu Mare


 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !

In jos 
+6
Andrei H.
gbryel
sorin '76
djsoso(sorinboja)
stepe
FIRU STIOP
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 21 Sept 2012 - 2:11

Mai zilele trecute am fost prins in valtoarea unei aventuri amuzante(?),cu asa zisii ,,pescari” de Somes,fapt ce de altfel nu ma mira,pentru ca pe Somes ,pe langa unii pescari civilizati,gasesti si exemplare ,bune de pus la muzeul de ceara, a d-nei Tussaud.Eram la o plimbare de seara,cu Nero,cainele meu de vanatoare, pe malul stang al somesului ,cand aud vociferari cu strigaturi,de genul…si ce daca n-am permis…mai bine le rup,si trosc se aude zgomot de bete rupte.Curios din fire ma apropii de zona in cauza ,mascat fiind de vegetatia adiacenta, sa nu fiu vazut de,,actorii”in cauza si descopar, doi jandarmi ,discutiend calm, cu un pescar revoltat, ca este verificat de viza la zi,din permisul de pescuit.Dupa vociferare si reactie,sigur ca nu-l avea vizat.Ulterior am aflat ca erau de fapt doi pescari ,dar unul a ,,taiat-o” prin Somes pe malul celalalt.Ce m-a surprins a fost reactia furibunda a pescarului.De si vinovat,,pescarul”a reactionat inflamat la maxim si complet distructiv,fie ca era vorba de ustensilele proprii,fie ca era vorba de dialog,de altfel singurul mod in care s-ar fi putut finaliza fericit disputa.Scriu acest episod pentru paradoxul creat,adica pescarii se plang ca nu au peste in ape,dar nu catadicsesc sa platesca cotizatia,care sigur era mult mai ieftina decat cele trei bete rupte. Ce ma surprinde ca in general ,noi pescarii suntem calmi. Pasiunea ,pana la patima o cere,nu-i asa ?.Dar unii,,pescari”de Somes si chiar de balti,sunt capabili de orice, cand se supara , rup undite, arunca cu ce apuca intoate directiile, ba iti mai aduc aminte si de origini si naiba mai stie de ce sunt capabili,daca mai consuma si alcool peste limita suportabilitatii.Ei dar asta-i o alta poveste ,,dulce’’cu reactiile unor pescari ,dupa consumul de alcool peste cat pot duce...Dar cum nu sunt D-zeu. nu judec si nu dau sentințe. Sunt doar povestitor si un umil călător(sper) către normalitate, si de aceea adevărul( meu), chiar si dureros, nu poate decât să mă bucure,daca este inteles constructiv.Rautatea ,isteriile si minciunile, pe de altă parte, oricât ar fi de,, dulci” ne opresc, ne întorc in singuratate, ne umilesc si ne îndrumă pasii către nimic si nicaieri.Iar aceste situatii ar trebuii sa ne puna pe ganduri. Corectitudinea si respectul e ceva ce unii prietenii pescari le au, ca ,ceva normal ce ar trebuii să-ne oferim unul celuilalt,cand ne intalnim,indiferent de locatii. Pentru toate celelalte rele cate există sunt ceilalti,ca vorba aia... mare-i gradina D-lui .Dar ce sa fac,asta e...In prosteasca mea obsesie de normalitate si naivitate inca,continuii să cred ca poate se mai poate

P.S Voi scrie pe acesta tema ori de cate ori voi avea ocazia(sper sa nu am prea multe ocazii),pentru ca m-am săturat sa vad atata ,ipocrizie,lipsa de respect,isterie,zâmbete de decor si vorbe cu sensuri, fara sens, care mor înainte de a se dezvălui ceva…!
Pana ne mai citim,auzim ,vedem,tot binele din lume si fum din frane !
Sus In jos
simpfzoli
New Member
New Member



Mesaje : 5
Data de inscriere : 09/10/2012
Varsta : 44
Localizare : satu mare

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 9 Oct 2012 - 23:53

buna ziua domnu firu. v-am citit toate articolele si aveti perfecta dreptate . deocamdata doar citesc si nu prea scriu pe acest forum (util si bun). deci ma abtin sa comentez si sau sa aduaug si eu plingeri pescarilor sau patronilor de belti. am inceput sa pescuiesc anu acesta la noi in judet , preferam sa ma duc prin ungaria inainte, dar am enorma sperant cs intro zi si la noi sa pescuiesc civilizat si corect.
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 10 Oct 2012 - 4:32

D-le simpfzoli,din pacate decizia luata de dvs,prin aceasta formulare ,, deocamdata doar citesc si nu prea scriu pe acest forum (util si bun). deci ma abtin sa comentez si sau sa aduaug si eu plingeri pescarilor sau patronilor de belti….”, nu este cea mai buna,Te inteleg, nu doresti sa trezesti polemici care sa te duca la justificari probabil ce vor fi neintelese de prieteni si/sau patroni de balti .Eu am sugerat si voi sugera ori de cate ori va fi nevoie, in materialele mele ,ca noi pescarii sa avem opinii si/sau puncte de vedere ,fata de lipsa de civilizatie pe balta si nu numai.Iar prin publicarea lor pe forum ,sa incercam sa civilizam, pentru simplul motiv ca daca acceptam orice , sa ne asteptam la orice … oriunde si oricand.Nu trebuie sa ramanem indiferenti, d-le Simpfzoli ,la reactiile de mitocanie a pescarilor,patronilor de balti si/sau cetatenilor si chiar la asa zisa crèma a societatii,pentru ca romanul,din pacate este indoctrinat de mic copil cu sistemul smecheresc,incepand de la gradinita pana la maturitate.Viata smechereasca incepe cu poezia ,,Catelus cu parul cret” de Nina Cassian si se termina cu aptitudinii de maiestru in intrigi,retinute din balada populara ,,Miorita”.Ca sa fiu bine inteles ,am sa dezvolt putin aceasta tema reproducand versurile ,din care romanul este instruit cum sa devina smecher,cum sa fure,cum sa minta ,cum sa nege si sa manipuleze si toate acestea in patru versuri…
Catelus cu parul cret,
Fura rata din cotet.
El se jura ca nu fura
Si l-am prins cu rata-n gura
.Alaturat mi-am permis aceasta strofa ,pentru libera intelegere a similititudinilor intre poezie si rezultatul educatiei scolii,chiar la cei cu pretentii ,sau asa zise-i creme a societatii,adica a celor care au ,,INVATAT” bine sensul sintezei din poezie… (?).
……………………………
Pontalus cu parul lat
Prins ai fost cu plagiat
Tu te juri chiar pe sest…
Dar e clar un …Copy-Paste
In balada populara Miorita suntem si mai clar instruiti cum sa devenim,intrigisti ,complotisti , lenesi,cum sa ne uram pana la crima ,ghidati de sintagma,putin ,,imbunatatita" e adevarat,dar tipic romaneasca, SA MOARA SI VECINUL, NU NUMAI CAPRA LUI.
Pentru amorul artei,va las pe dvs. sa gasiti asemanari, intre actiunea baladei Miorita si faptele unor patroni de balti si pescari pe intriga celor doi, patronii de balti si pescarii de al ,,termina” pe al treilea , pe PESTE adica...
Mai pe inteles, patronii mint la cantitatea de peste populat,,pescarii “se jura ca nu ,,fura” peste,iar peste …canci!.Stai pe balta cu ochii in bete,pana iti ies din orbite ,ca-n desenele animate.
Din pacate,baieti orice asemanare cu realitatea ,nu pare o simpla coincidenta !
P.S. Intodeauna ar trebuii sa stim;CINE SUNTEM, CUM SUNTEM , si DE CE SUNTEM CUM SUNTEM !
In rest ,tot binele din lume si fum din frane !

Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: BOMBA CU CEAS !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 24 Mai 2013 - 3:17


Bomba cu ceas!
Nu stiu altii cum sunt,vorba lu’Creanga, dar eu cand merg la pescuit ,vreau sa savurez placerea aerului curat , sa ma relaxez si sa ma simt linistit ,ca-n sanul naturii,cum s-ar zice….Uite chestia asta n-am inteles-o niciodata ,cum naiba vine,,…in sanul naturii” ca pe unele malurii e ca-n ,,curu’’naturii.Daca nu-i mizerie ,nimeresti langa un individ,sau soseste cate un cuplu biped(a) ,de vine sa-ti faci,hara-kiry.Asa ca hai sa va povestesc ultima patanie,la care,zau, prin cate am trecut la viata mea, nu ma asteptam.Era o dimineata linistita si abia se mijea de ziua, pe balta,,B”.Pescari in jurul baltii ,in diferite stadii de activitati,legate de scopul sosirii pe balta.Din dreapta mea se apropie doi pescari, sot-sotie.El incarcat ca pentru o expeditie pe Everest,ea …ca pentru plaja.Auzi ,sefu’ putem pescuii aci,imi zice ea pe un ton autoritar,aruncandu-mi o privire ,gata sa-mi sparga capul.Aici insemnand ,cca 5 metrii de mine, desi era loc… pana-n Ucraina.Da ,da,sigur, replic eu ,incercand sa observ varsta si fata interlocutoarei, bine ascunse sub o palarie de paie a’ la Sancho Panza. El se oprise se-si ,,traga” putin sufletul,undeva in spatele ei, la cca. 20 de metri .Mai Grig!mai,n-auzi ,surdule! striga ea din toti rarunchi,speriind toate vietatile,din si de pe apa. Vino aici langa dl…!Vin,vin ,nu mai tipa ,ca mai incarcat ca pe un bou(aici s-ar putea sa aiba dreptate) si tu vii cu mana-n cur…si surda-ii mata.Ba mata’ care te-a facut ,trogloditule,ca nu esti in stare de nimic, se rasteste femeia. Ma ridic incet ,cu o oarecare retinere,naiba stie de ce ,la replica pe care doream s-o emit,de si, eu am o vorba,care suna c-am asa la situatii de acest gen,,de abia am asteptat sa cresc mare sa nu-mi fie frica de tata si acum sa ma tem de altii?”Doamna,doamna,zic, cu o oarecare retinere, indicat ar fi sa va calmati si sa coborati tonul , pentru sanatatea dvs. in special si linistea noastra, in general,ca si pestii din lac se spe…Da’ pe tine cine te-a intrebat,umflatule?!Mi-o taie scurt,punand-ui punct dialogului si indreptandu-se spre masina.Ca traznit in moalele capului ma uit la talie si sub(,normal nu ?doar era dimineata), sa vad ce umflaturi vazuse ,isterica,de si eu sunt destul de atlet.Gata pana aici ,ma burzulesc,replicand…pai cum va permiteti doamna sa ma jigniti? Asist cumva la un spectacol cu prosti, cu dvs in rolul principal si nu m-am prins ? Domnu’,domnu’, ma atentioneaza sotul,un tip la vre-o 65 de ani,prinzand curaj, la indepartarea de noi a sotiei.Lasati-o , ca-i o bomba cu ceas, de aseara.
Bine zic,dar fiecare bomba poate fi dezamorsata,mai ales la experenta dvs. De altfel toate femeile,sunt o bomba cu ceas, dar daca stii sa tai firul de alimentare corect, sa dezamorseaza automat si faci ce vrei cu ea,continui eu filozofia ! Ei asa e,zice resemnat omul,abordand un spirit de gluma pentru a iesii din penibilitatea situatiei, cand ai ,,clestele” vechi iar bomba-i noua,dezamorsarea este mai dificila .A…uitasem sa va spun,madam, avea catre 40 de ani,cel putin dupa fizicul afisat ,bine ,,tencuit”ce te impingea la urmatoarea concluzie,,fata de liceu,corp de muzeu”. Iar dupa IQ-ului afisat, cred ca-l depasea, gradele de afara! Credeti-ma, de dimineata pana seara ,nu am auzit decat ;pune vermisorul ,pune ramele,trage acum,adu-mi asta,pune-mi aia ,ce apa verde, ce de broaste,auzi ce minunat canta ratele, etcetera, etcetrera . Nu sunt misogin,dar atata materie zgomotoasa adunata intr-o femeie si refulata in public, imi depaseste cu mult puterea de intelegere, uneori, a fiinitei umane .Acesta intamplare reala,mi-a adus aminte de urmatoarea poanta, ce se potriveste de minune cu femeia si constructia ei…
Sotia catre sot: "Mai bine ma casatoream cu dracul !"
Sotul: "Aiurea, scumpo ! Casatoria intre rudele de sange
este interzisa!"
P.S.1 Din pacate acest forum este din ce in ce mai sarac in informatii si interactiune intr-e membrii ,desi este vizionat zilnic de 10-15, membrii.Oare care sa fie cauza ?Lipsa timpului ?Accesele de autoritate ale administratorilor si/sau moderatorilor ? Observatiile cinice si nediplomatice intr-e membrii?Restrangerea dreptului la replica in termeni civilizati?Observatii suparatoare in functie de nivelul intelectual ,literar si gramatical al membrilor /materialele postate? Frica de o posibila reactie negativa/materialul postat sau a atacului la persoana?
Sus In jos
hasan attila gassan
Junior Member
Junior Member
hasan attila gassan


Mesaje : 111
Data de inscriere : 09/03/2011
Varsta : 45
Localizare : satu mare

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeVin 24 Mai 2013 - 4:07

la inceput parea sa va intelegeti,parca v-a oferit si ceva palinca de maramures Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeMar 16 Iul 2013 - 4:41

Nu stiu cum naiba se face ,dar de cate ori ies seara la plimbare pe malurile Somesului, imi sar in ochi ,,pescari” cu totul si cu totul iesiti ,din tiparul minimal a ceea ce ar trebuii sa reprezinte si s-a ghideze tagma aceasta.De o parte si alta a cursului apei, zeci de pescari cu tot atatea bete,carlige, stiluri si proceduri de pescuit .Nu ca m-ar interesa acest lucru,neaparat,drept pentru care nu o sa-l abordez in mod expres ci doar ca o motivare la ce ma doare mai tare,prinderea pestilor sub dimensiunile legale. Am intrebat catva cetateni cu bete(nu pescari asta e sigur,din pmdvdr!) care au prins mrene,8 buc -2 pescari, vecini, in cca 30 min.de cca 15-20 cm,( marimea legala la Mreana -Barbus barbus- 27cm)ce le-au bagat imediat in sacul de rafie,care este dimensiunea legala de retinere a acestei specii??? Raspunsul a fost cat se poate de naucitor,,da ce te f….te grija pe tine”.Chiar asa,m-am intrebat…pai eu pescuiesc pe Somes? Dar totusi traiesc in tara aceasta si poate ca maine ma va intreba cineva ce tara ne-ati lasat si de aceea voi avea mereu o opinie.Ce ma frapat mai tare,este faptul ca erau tineri de cca 30-35 de ani si te asteptai la altceva,dar din pacate …asta e! Cu toate ca malurile Somesului sunt o jungla in cel mai pur sens al cuvantului, cred ca ar trebuii si pe acolo putina legalitate ,ca sa nu vorbesc de CIVILIZATIE.Nu doresc sa jignesc pe nimeni,dar 80% din cei ce pescuiesc pe Somes,sunt indivizi ce n-au nicio legatura cu etica si legalitatea acestui sport.Poate asa, cum discutam despre tot si despre toate la pescuit am putea incerca sa constientizam si sa responsabilizam unii indivizi despre obligatiile legale in ceea ce priveste retinerea pestelui prins si nu numai,sigur asta in caz ca la deschiderea subiectului stapanesti bine informatia.Nu doresc deocamdata sa dezbat modul in care se obtine permisul de pescuit in tarile civilizate si cum e la noi….
Din pacate va reamintesc (am mai scris pe forum chestia aceasta)ca multi dintre cei care retin pestele sub limita legala si sunt necivilizati, nu citesc forumuri, nu au acces la internet,nu au minte, sau sunt prea batrani pe a mai invata PC!De aceea cred ca speranta este in noi cei ce avem deschidere spre informatie si civilizatie.
Aflarea marimii pestelui, stabilita legal, se face prin masurarea distantei de la varful botului pana la baza inotatoarei caudale.
Puietul si pestele pescuit sub dimensiunea minima din speciile stabilite de LEGE vor fi deversate in mod obligatoriu in apa, in stare vie .Acest fapt nu este valabil pe baltile private!
Alaturat va pun la dispozitie un tabel cu dimensiunile legale de retinere in cm.a pestilor de interes(cred) a satmarenilor..
Avat (Aspius aspius) 30
Crap (Cyprinus carpio) 35
Caras (Carassius auratus) 15
Clean (Leuciscus cephalus) 25
Cega (Acipenser ruthenus) 45
Lin (Tinca tinca) 25
Platica (Abramis brama) 25
Scobar (Chondrostoma) 20
Somn (Silurus glanis) 50
Salau (Stizostedion sp.) 40
Stiuca (Esox lucius) 40

Sus In jos
FIRU STIOP
Junior Member
Junior Member



Mesaje : 99
Data de inscriere : 31/05/2012

CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Orice asemanare cu realitatea,oare e pura coincidenta?   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitimeMier 17 Iul 2013 - 22:26

Cititi de SUS in JOS, seriozitatea afisata de unii pescari si patroni de balti!

…la partidele noastre de pescuit, ne vom respecta si vom fi corecti
doar naivii pot crede ca
nu vom lupta impotriva nesimtirii
pentru ca, un lucru e sigur pentru noi,pescari si patroni,
cinstea si bunul simt sunt tintele pentru atingerea idealurilor dorite,
vom demonstra ca e o mare prostie sa crezi ca
pescarul va continua sa fure peste si sa fie necivilizat ca in trecut,
va inselati si va asiguram, fara umbra de indoiala, ca
civilizarea va fi scopul principal al tagmei noastre
cu toate acestea, exista inca oameni educati care isi imagineaza ca
smecheria o sa fie posibila in continuare
cu aceleasi vechi metehne pescaresti
cand ne asumam responsabilitatea, facem totul pentru ca,
sa se termine cu situatiile nesimtite si cu lipsa de peste in balta,
nu suportam in nici un fel ideea ca
pescarul doar sa plateasca are dreptul,
ne vom indeplini obligatiile chiar daca
rezervele baltii vor fi aproape epuizate,
vom exersa aptitudinile pana ce
si voi veti intelege ca incepand de acum,
…noi suntem pescarii si patronii, din noua generatie

Acum citititi de JOS in SUS , ceea ce gindesc si fac unii pescari si patroni cu adevarat.

PS.Pana ne mai citim,auzim si vedem, tot binele din lume si fum din frane.Hai, pa baieti ! ca plec la Cherausa pana sambata.
(Adaptare personala din franceza)
Sus In jos
Continut sponsorizat





CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !   CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA ! - Pagina 2 I_icon_minitime

Sus In jos
 
CIVILIZATIA INTRE A FI SAU A NU FI...PE BALTA !
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pescuit Satu Mare :: Discuţii Generale :: Discuţii Generale-
Mergi direct la: